A vállfájdalom nem kifejezetten időskori tünet, fiatalabbak is gyakran felkeresik az orvosokat ilyen, egyik napról a másikra jelentkező panaszokkal.
A diagnózis első lépése a fizikai vizsgálat, illetve az anamnézis felvétele. Ha a panasz tartós, és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre nem enyhül, akkor röntgenre is szükség lehet. Egyéb vizsgálatot csak akkor kell végezni, ha például fölmerül szalagszakadás gyanúja.
A vállfájdalom okai
A vállfájdalom gyakran egyik pillanatról a másikra érkezik: este még semmilyen tünet nincs, reggelre viszont már alig tudják mozgatni a vállukat az érintettek. Ilyen esetben nagyon nehéz pontosan megállapítani, mi váltja ki a tünetet. Meghúzódhat a hátterében egy rossz mozdulat, huzat vagy a légkondicionáló berendezés hatása.
A szervezet gyulladásai szintén kihathatnak az ízületekre, okozhatják azok fájdalmát, és ritkán ugyan, de a vállét is. Ha a fájdalom a vállból már a karba is kisugárzik, állhat a hátterében ideggyulladás, de a vállfájdalom több reumatológiai kórképnek is lehet tünete.
A vállfájdalom okának kiderítése során az első lépés a fizikai vizsgálat
A vállfájdalmak kezelése
A terápia minden esetben a kiváltó okoktól függ. Ha azt valamilyen alapbetegség, például rheumatoid arthritis okozza, akkor azt kell kezelni, illetve enyhíteni kell az egyéb gyulladásokat. Szükség lehet gyógytornára, fizikoterápiára is.
Tudjon meg mindent a vállfájdalom tüneteiről, kezeléséről, megelőzéséről Betegségek A-Z-ig rovatunk Vállfájdalom szócikkéből!