"Bár lehetséges, hogy a szájon át szedhető cinktartalmú készítmények befolyásolják a nátha tüneteit, egyelőre nincs elegendő bizonyíték ahhoz, hogy használatát gyermekeknek is ajánljuk, és az egyébként egészséges felnőtteknek is csak óvatosan javasolhatjuk" - állítottaa Canadian Medical Association Journal egyik korábbi számában közzétett kutatás vezetője, Dr. Michelle Science. "A cink alkalmazásakor tekintetbe kell venni a megkérdőjelezhető előnyök az esetleges mellékhatásokhoz viszonyított arányát."
Science és munkatársai 2013-ban 17 randomizált kísérletet elemeztek, amelyekben több mint 2100 beteg vett részt. A kísérletekben az alanyok vagy cink, vagy placebo tablettát szedtek, és a kimenetel különbségeit követték nyomon. Kiderült, hogy a cinket szedő résztvevők a nátha tüneteinek és a tünetek időtartamának jelentős csökkenését tapasztalták. A nagyobb dózisú cink hatékonyabbnak mutatkozott, mint az alacsonyabb dózis. A bizonyítékok azt mutatták, hogy a cink egy hét után enyhítette a tüneteket, de a harmadik napon nem tapasztaltak különbséget a tünetek tekintetében a cinket és a placebót szedő alanyok között.
A kutatók azt is kimutatták, hogy bár a cink felnőttekben bevált, gyermekek esetében nem fejtett ki ilyen hatást. A cinket szedő felnőttekben azonban nagyobb valószínűséggel jelentkeztek mellékhatások, például rossz szájíz és hányinger, mint a placebo csoportban.