Volt már veled olyan, hogy miután a nátha minden egyéb tünete elmúlt, a köhögés még hetekig megmaradt? Egy biztos, nem vagy ezzel egyedül: egy friss szakmai cikk szerint az emberek 11-25 százalékát érinti ez a jelenség, amelyet fertőzés utáni elhúzódó köhögésnek, vagy más néven posztvírusos köhögésnek hívnak.
Mi állhat a háttérben?
Ahogy azt a Healthline összefoglalója is kiemelte, a vírus utáni köhögés hátterébe általában a légzőrendszer – az orrnyálkahártya, a torok, a gége és a tüdő – fokozott gyulladása áll. „A gyulladás miatt a hörgők rendkívül érzékennyé válnak, valamint fokozódik a nyáktermelés, annak ürülése ugyanakkor mérséklődik. A légutak megduzzadhatnak, a garatra csorgó orrváladék pedig irritálhatja a torkot és a hangszálakat” – magyarázta dr. Omid Mehdizadeh fül-orr-gégész.
Mennyire veszélyes?
A koronavírus-világjárvány hatására ma már sokkal szúrósabb szemekkel nézünk mindenkire, aki gyakori köhögése ellenére is emberek közé merészkedik. A posztvírusos köhögés azonban jellemzően jóindulatú, tehát az érintett környezetének nem kell aggódnia egy esetleges megfertőződés miatt. A jelenség tehát nem veszélyes, inkább csak zavaró.
„A bosszantó köhögést kezelésekkel, például vény nélkül kapható köhögéscsillapítókkal és orrspray-kkel, levegőpárásítóval és a torokcukorkával fékezhetjük meg” – javasolta dr. Chantel Strachan belgyógyász. Hozzátette, nincs bizonyíték arra, hogy az antibiotikumok és a szteroidok használata hatásos és indokolt lenne ilyenkor. Sőt: a legtöbb vizsgálat szerint a fertőzés utáni köhögés idővel gyógyszer nélkül is elmúlik – jellemzően 3-8 héten belül.
Mi jelzi, hogy mégis komoly a baj?
A posztvírusos köhögést egyértelműen meg lehet különböztetni a súlyosabb, komoly szövődményekkel járó tartós köhögéstől. A fertőzés utáni köhögés ugyanis jellemzően heves, száraz köhögést takar. Ha viszont hurutos, légszomjjal vagy mellkasi fájdalommal járó köhögésről van szó, akkor a szakértők szerint ajánlott mielőbb orvoshoz fordulni. De az alábbi esetekben is mindenképpen szükséges egy alapos kivizsgálás:
- nyolc hétnél tovább tartó köhögés,
- véres nyálkahártya,
- láz,
- nyelési problémák,
- hangos légzés,
- visszatérő tüdőgyulladás.
A fenti tünetek esetén javasolt egy mellkasröntgen elvégzése. A nyolc hétnél régebb óta húzódó köhögés pedig már krónikus köhögésnek minősül – ilyenkor tüdőfunkciós vizsgálatra van szükség, hogy kizárhassák vagy igazolhassák az asztma vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) fennállását.
A COPD még mindig a kevésbé ismert betegségek közé tartozik, 3 érintett elbeszéléséből azonban most kicsit jobban megismerhetjük ezt a súlyos kórt.