A szakértők szerint az amerikai gyerekek is túl sok antibiotikumot szednek. Az eredményeket az Amerikai Mellkasgyógyászati Szakkollégium (ACCP) atlantai gyűlésén tették közzé. "Azt tapasztaltuk, hogy a gyermekorvosok gyakran felírják ezeket a gyógyszereket náthára, sokszor csak azért, hogy a szülőket megnyugtassák" - mondta a kutatás vezetője, Dr. Francesco de Blasio, a nápolyi Privát Kórház Klinika munkatársa. "Hatásuk azonban nem igazán jelentős a náthára."
Az indítékot nem nehéz megérteni egy amerikai szakértő szerint. "Szülőként senki sem szereti látni, ahogy a gyermekét köhögés rázza, de erre nem mindig az antibiotikum a válasz" - tette hozzá Dr. Darcy Marciniuk, az ACCP elnöke . "A háttérben rejlő októl függően az is előfordulhat, hogy a legideálisabb kezelés az, ha a gyerek nem kap gyógyszert."
A kutatásban 305 gyerek vett részt, akiket nátha szövődményeként fellépő erős köhögés miatt kezeltek. Közülük 89 kapott antibiotikumot, 38 pedig emellé még a központi idegrendszerre ható köhögéscsillapítót (kodein), vagy perifériás szert (levodropropizine) is. 44 gyereknek csak a köhögését kezelték, a többi 55 pedig nem részesült semmilyen terápiában. Habár a betegség kimenetelében nem mutatkozott semmilyen eltérés, a csak antibiotikumot szedő gyerekek lassabban gyógyultak meg. A levodropropizine hatásosabbnak bizonyult a köhögésre, mint a centrálisan ható szerek .
"Csak kevés gyógyszer enyhíti a köhögést, és az antibiotikumokkal sem érhető el jobb eredmény, mint kezelés nélkül" - vonta le a következtetést Blasio. Antibiotikumot akkor kell alkalmazni, ha a kellemetlenségek mögött valamilyen fertőzés rejlik, de felesleges használatukat kerülni kell. "Az antibiotikum ismételt alkalmazása - különösen, ha hatástalan is - allergiás reakciókat eredményezhet, illetve rezisztencia is kialakulhat."