Hibák, amiket náthásan gyakran elkövetünk

A téli hónapok alatt gyakran jelentkezhetnek különböző légúti tüneteket okozó megbetegedések, leggyakrabban a nátha gyötörhet minket ilyenkor. Hogy milyen gyorsan enyhülnek a tüneteink, rajtunk is múlik: mutatjuk azokat a hibákat, amelyek miatt a nátha elhúzódó problémát okozhat.

A hűvös és csapadékos téli hónapok kedveznek a vírusok terjedésének, ilyenkor ráadásul többet is tartózkodunk zárt térben, ami miatt könnyebben megfertőzhetjük egymást. Ilyenkor a náthavírusok is gyorsan gazdát cserélnek, ami miatt akár többször is lebetegedhetünk: statisztikák szerint egy átlagos egészségi állapotú ember évi három-négy alkalommal is áteshet a náthán.

A megfázásért leggyakrabban az orrnyálkahártya-gyulladást okozó rhinovírus vagy az RSV (respiratórikus szinciciális vírus) felel. Ezek a kórokozók cseppfertőzéssel terjednek, így már az is elég, hogyha megérintünk egy olyan felületet, ami fertőzött ember nyálával vagy orrváladékával szennyeződött. A jól ismert tünetek ilyenkor gyorsan jelentkeznek: tüsszögés, orrfolyás, torokfájás, köhögés, esetenként enyhébb hőemelkedés is felléphet az általánosan rossz közérzet mellett.

Hogy ezekkel a tünetekkel meddig küzdünk, az jelentős részben rajtunk is múlik. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a hibákat, amikkel szabotáljuk a saját gyógyulásunkat, egyben tippeket is adunk, hogy minél gyorsabban kilábaljunk a náthából.

nátha, megfázás, betegség, gyógyulás, hibák, orrspray-függőség
Rajtunk is múlik, milyen gyorsan enyhülnek a tüneteink. Fotó: Getty Images

Rögtön visszamegyünk dolgozni

Mivel a nátha rendszerint csak enyhébb tüneteket vált ki, sokan nem is veszik komolyan, és úgy gondolják, hogy a tüsszögés és orrfolyás ellenére is bemennének a munkahelyükre, vagy akár edzőterembe is ellátogatnak. Ez ugyanakkor több szempontból is nagyon rossz ötlet: ha megfáztunk, a kórokozókat könnyen továbbadhatjuk a munka- vagy edzőtársaknak is. Másrészről pedig a gyógyulást is lassítja, ha nem pihenjük ki a betegséget, így ugyanis az immunrendszerünk nem tudja minden erőforrását a kórokozó elleni küzdelemnek szentelni. Hogyha megterheljük magunkat, úgy a tünetektől is jóval később szabadulunk.

Nem megfelelően vagy egyáltalán nem kezeljük a tüneteket

Sokan úgy gondolják, hogy efféle enyhe megbetegedés kezelésére felesleges bármiféle készítményt is használni, holott a patikák polcain számos olyan, vény nélkül is elérhető készítmény sorakozik, amely gyorsan enyhíti a megfázással járó, kellemetlen tüneteket. Az orrspray-k például hatékonyan csökkenthetik az orrdugulás mértékét és biztosítják a szabad légzést. Érdemes ezek közül a tengervizes változatokat választani, ezeket ugyanis hosszabb ideig is biztonsággal használhatjuk, hígítják a besűrűsödött orrváladékot és enyhítik az orrnyálkahártya szárazságát.

Az is problémát okozhat, ha nem megfelelő gyógymódot használjuk a nátha leküzdéséhez. Kimondottan tilos a korábbi kezelések után megmaradt antibiotikumokat beszedni. A vírusok ellen ugyanis ezek a készítmények eleve hatástalanok, ráadásul a felelőtlen antibiotikumhasználat csak tovább ronthat az egészségünkön. A bizonytalan hátterű kereskedésekből rendelt, alternatív készítményektől szintén óvakodjunk, ezek ugyanis jobb esetben csupán hatástalanok, de akár további állapotromlást is eredményezhetnek.

A hidegebb hónapokban szinte minden sarkon lesben állnak a kórokozók. Az pedig, hogy milyen könnyen és mennyire súlyosan betegszünk meg, illetve mennyi ideig tart egy-egy fertőzés leküzdése, az immunrendszerünkön múlik. Nézzük, mit érdemes enni természetes védekezőképességünk támogatásáért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem iszunk elég folyadékot

Nem feltétlenül szükséges magas láz ahhoz, hogy a szervezetünk a betegség ideje alatt dehidratálódjon. Hogyha fáj a torkunk, úgy a folyadék lenyelése is nehezünkre eshet, ami miatt a gyorsan kiszáradunk, de az állandó orrfolyás miatt is veszítünk folyadékot. Ezek pótlására kiemelt figyelmet kell fordítani: a meleg tea mellett különböző levesek fogyasztásával is bejuttathatjuk a megfelelő mennyiségű folyadékot a szervezetünkbe. Óvakodjunk ugyanakkor az alkoholtól és a kávétól, ezek ugyanis vízhajtó hatásuk miatt csak még jobban kiszárítják a szervezetet.

A stressz is tovább ront a tüneteinken

A civilizációs betegségek túlnyomó többségének hátterében az állandó szorongás áll, ez a természetellenes állapot ugyanis az immunrendszerünk működését is gyengíti. Persze egyszerűbb mondani, mint betartani, mégis törekednünk kell rá, hogy csökkentsük a szorongás mértékét, vagy megtanuljuk azt valamilyen módon levezetni. Hogyha pedig lebetegedtünk, különösen fontos, hogy lelkileg és testileg is pihentessük magunkat.

Próbáljunk ezekben a napokban a lehető legkevesebbet gondolni a szorongást kiváltó dolgokra, és ha megtehetjük, ne foglalkozzunk a munkahelyen történtekkel sem. Ha időt hagyunk a pihenésre, azzal tulajdonképpen időt spórolunk, hiszen a panaszaink gyorsabban elmúlnak, így előbb visszatérhetünk a mindennapi teendőkhöz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra