Így kell helyesen kezet mosni

A kéz tisztán tartása az első lépés, hogy megakadályozzuk a megfázást és az influenzát okozó vírusok terjedését. Lássuk, hogyan érhető el a jó kézhigiénia!

Vizsgálatok szerint a fertőzések 80 százaléka a kéz által továbbított kórokozók miatt jön létre. Ez rögtön érthetővé válik, ha tudjuk - amit egy 2012-es kutatás kimutatott -, hogy óránként átlagosan 3,6-szor nyúlunk az arcunkhoz (egy másik tanulmány szerint 16-szor). Ez 16 órás ébrenlétet feltételezve úgy 58 vagy akár 256 alkalom, hogy a kórokozót az orrunkba, a szemünkbe vagy a szánkba juttassuk, ahol már könnyebb dolga van. Jobb tehát nem piszkálni az arcunkat, de még fontosabb, hogy megtisztítsuk és tisztán is tartsuk a kezünk.

1. lépés: A legmegfelelőbb szappant

Kanadai kutatók 10 önkéntes kezére vittek fel ártalmatlan baktériumokat. A kísérletben résztvevőket aztán arra kérték, hogy próbáljanak megszabadulni a mikrobáktól szappan, antibakteriális szappan, kézfertőtlenítő kendő vagy alkoholos kézfertőtlenítő segítségével. Meglepő lehet, de a hagyományos szappan győzött.

Vicces kórházi videók a kézmosás fontosságáról Szerte a világon arra próbálják meg felhívni figyelmet, hogy a megfelelő kézmosás és az alapvető higiéniai körülmények mennyire sokat számítanak az egészség megőrzésében. A téma kórházi feldolgozása változatos, a humort sem mellőzik a kreatív szakemberek. Kattintson! A kísérletben nem szerepeltek a folyékony szappanok , méghozzá azért, mert ezek többnyire a triklozán nevű antibakteriális szert tartalmazzák, ahogy sok dezodor, arclemosó és fogkrém is. Csakhogy ezek elősegítik egyes baktériumtörzsek rezisztenciájának kialakulását, így e hatóanyag hosszú távon éppenséggel árthat az egészségünknek. Amikor szappan és víz nem áll rendelkezésre, akkor az alkoholalapú kézfertőtlenítő biztonságos alternatíva lehet, mert ez nem járul hozzá a mikrobák ellenállóképességének fokozásához.

2. lépés: Nem kell meleg víz

Mind a mai napig tartja magát a hiedelem, hogy a hatékony kézmosáshoz meleg víz kell. Ennek annyi az igazságtartalma, hogy az oldószerek magasabb hőmérsékleten hatékonyabbak, és a víz a legelterjedtebb oldószer. De arra semmiféle tudományos bizonyíték nincs, hogy ez a jelenség a kórokozók esetében is érvényes volna.

A Journal of Occupational & Environmental Medicine folyóirat beszámolója szerint a 4 és 48 Celsius fok közötti vízzel végzett kézmosás során a hőmérséklet változása az eltávolított baktériumok mennyiségét nem érintette. Egyszóval a kellemesen langyos víz tökéletesen megfelel.

3. lépés: Hab és fütyörészés

Ha valaki komolyan gondolja a kézmosást, akkor nem kapkodhatja el. Ha a zuhany alatt sokan énekelnek, akkor kézmosás közben miért ne fütyörészhetnének? Ennek értelme, hogy mire végigér a dallam, a tisztítóművelet is befejeződhet. Legalább 25 másodperces kézmosásra van szükség, amelynek során a szappanból minél több habot kell kicsikarni az erősebb hatás érdekében.

Legalább 25 másodperces kézmosásra van szükség

Legalább 25 másodperces kézmosásra van szükség

4. lépés: Jobb belegondolni

Bár nincs olyan mágikus képlet, amely a naponta feltétlenül szükséges kézmosás-számot meghatározná, néhány adatot azért fontolóra lehet venni. Mintegy 3000 fertőző csepp száll szanaszét egyetlen köhögés alkalmával: haladási sebességük 80 kilométer óránként. Ez semmi a tüsszentéshez képest, amely 40 ezer cseppet produkál. Ezekben a cseppekben a kórokozók szabad felületen is képesek túlélni egy órát. A H1N1 pedig akár három napig is kitart olyan nem porózus felületeken, mint az íróasztalok és a kilincsek felülete, és akkor még nem beszéltünk a kütyük kezelőszerveiről. Ezért aztán érdemes alaposan kezet mosni, különösen, ha megfázással küzdő emberek is vannak a környezetünkben.

5. lépés: Hajlított könyék

Figyelembe véve, hogy milyen gyakran érintjük meg az arcukat, a tüsszentések ellen ne a tenyerünkkel védekezzünk, hanem az arcunk elé húzott, behajlított karunkkal. Továbbá ne feledjük, hogy a kontaktlencséket is mindig frissen megmosott kézzel szabad csak igazgatni!

Forrás: Womenshealthmag.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Általában derült vagy fátyolfelhős idő valószínű, de a középső országrészben egy összeáramlási zóna mentén - mely éjszaka egyre nyugatabbra tolódik - erősebben felhős tájakra is számíthatunk. Hajnalban megnövekszik, megvastagszik a fátyolfelhőzet. Csapadék nem várható. A Dunántúlon többnyire mérsékelt marad a légmozgás, míg a Dunától keletre egyre nagyobb területen északkeleti, keleti irányba fordul a szél, melyet hajnalig többfelé kísérhetnek élénk, a keleti megyékben olykor erős lökések is. Hajnalra mindenütt gyengül, mérséklődik a szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 0 és +5 fok között várható, de a szélvédett, derült tájakon fagy is lehet, míg a tartósan felhős részeken 6, 8 fok között maradhat a hőmérséklet. Ez mindenesetre hidegfrontot jelent, így az arra érzékenyek számíthatnak tünetekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra