Koronavírus: így segíthetjük az immunrendszert

Nem elég, hogy az egyre téliesebb időjárás nyomán ismét itt van a nyakunkon a nátha- és influenzaszezon, de idén immár az új típusú koronavírus ellen is védekeznünk kell. Érthető tehát, hogy sokakban felmerül az igény olyan módszerek iránt, amelyekkel megerősíthetik immunrendszerüket. Lehetséges ez azonban egyáltalán? És ha igen, akkor miként?

Nos, már önmagában az immunerősítés koncepciója is meglehetősen pontatlan - mutatott rá dr. Suzanne Cassel immunológus a Los Angeles-i Cedars-Sinai Orvosi Központ honlapjának nyilatkozva . A szakember szerint igen sok félreértés kering a köztudatban arról, hogyan is működik az immunrendszer, illetve hogyan képes felvenni szervezetünk a harcot a betegségekkel és fertőzésekkel szemben.

Hogyan működik az immunredszer?

Az Egyesült Királyságban ingyenesen osztanak D-vitamint a krónikus betegeknek és időseknek a COVID-19 ellen védekezés jegyében. Részletek itt.

Immunrendszerünk feladata, hogy felismerje és beazonosítsa a fertőzéseket és sérüléseket a szervezetben. Ilyen esetekben kialakul egy immunválasz annak érdekében, hogy visszaállítsa az egészséges állapotot. Dr. Cassel elmondta, sokan úgy gondolják, hogy amikor betegen tüneteket tapasztalnak, azok a fertőzés jelei. Valójában azonban a panaszok jellemzően abból származnak, hogy testünk reagál a kórokozók megjelenésére és elszaporodására. "Náthásan levertek vagyunk, folyik és bedugul az orrunk - általában ezekre a tünetekre panaszkodnak az emberek. Közben pedig azon tanakodnak, hogy vajon miért nem működik az immunrendszerük, miért kell ennyire szörnyen betegnek érezniük magukat. Mindezen szimptómák azonban éppen abból adódnak, hogy az immunrendszer igenis teszi a dolgát" - fogalmazott a szakember.

A többi között egészséges táplálkozással is segíthetjük immunrendszerünket
A többi között egészséges táplálkozással is segíthetjük immunrendszerünket. Fotó: Getty Images

Megerősíthetjük-e az immunrendszert?

Dr. Cassel szerint egy másik gyakori félreértés, hogy egy erős immunrendszer a legjobb, amire csak testünknek szüksége lehet. "Valójában nem arra kell vágynunk, hogy az immunrendszerünk erősebb legyen, hanem arra, hogy kiegyensúlyozottabb. Ha immunválaszról van szó, a túl sok éppúgy rossz, mint a túl kevés" - hangsúlyozta az immunológus. Ezzel együtt, legyen szó akár vitaminokról vagy egyéb táplálékkiegészítőkről, a legtöbb módszer, amit az emberek immunerősítés céljával bevetnek, általában semmilyen hatással sincs az immunválaszra.

Csodaszerek tehát nincsenek, tényleg akadnak azonban olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják, képes-e optimálisan működni szervezetünk védelme. A rendszeres testmozgás, az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás és a mennyiségileg és minőségileg is kielégítő éjszakai pihenés bizonyítottan előnyös. Ezzel szemben például a dohányzás és az elhízás zavart okozhat az immunrendszerben, ahogy egyes betegségek, így a cukorbetegség is.

Hogyan előzhetjük meg a fertőzéseket?

A betegségekkel, fertőzésekkel szembeni immunválasz meglehetőségen összetett folyamat , és még a tudomány sem tud választ adni minden kérdésre azzal kapcsolatban, hogy miért lehet egyes emberek immunreakciója kiegyensúlyozottabb, míg másoké kevésbé. Az immunrendszer rendkívül komplex szisztéma, számos részét pedig még egyáltalán nem értjük. Éppen ezért viszont nincs is érdemi irányításunk a működése felett. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ne tehetnénk semmit a megbetegedések megelőzése érdekében.

"A prevenció legfőbb módja, hogy maradjunk távol a beteg emberektől, ügyeljünk a megfelelő kézhigiéniára, illetve vegyük fel az összes ajánlott védőoltást " - szögezte le dr. Cassel. Kitért rá, ez éppúgy érvényes nemcsak a náthára és az influenzára, de az új koronavírus okozta COVID-19-re is. Bár vakcina egyelőre nem áll rendelkezésünkre, de a rendszeres és alapos kézmosás, a betegekkel való közeli kontaktus kerülése, szánk és orrunk eltakarása védőmaszkkal, továbbá a gyakran használt tárgyak, felületek gyakori fertőtlenítése egyaránt hasznos segítséget nyújt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Hazánk nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, de főként a Duna-Tisza közén, továbbá a Tiszántúlon tartósan borult részekre is számíthatunk, ott néhol gyenge eső nem zárható ki. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A nap második felében átmenetileg veszít erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között várható. Ez mindenesetre hidegfrontot jelent, így az arra érzékenyek számíthatnak tünetekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra