Megelőzhető lesz a Covid utáni agyi köd

Egereken végzett vizsgálattal azonosították a koronavírus-fertőzést követő, neurológiai problémákat okozó mechanizmust. A kutatás reményt ad az agyi köd megelőzésére.

A COVID-19 fertőzésből lábadozó betegeknél a számos zavaró tünet között szerepel a memóriazavar és a tanulási nehézségek. Mégis keveset tudunk az ilyen kognitív károsodások – amelyeket összefoglaló néven agyködnek neveznek – mechanizmusairól. A kutatók azonosítottak azonban egy olyan mechanizmust, amely neurológiai problémákat okoz a SARS-CoV-2 vírussal fertőzött egerekben. Egyúttal találtak egy olyan kezelést is, amely segíthet megelőzni ezeket a változásokat – számolt be a Chicagói Egyetem kutatásának eredményeiről a Science Daily.

A koronavírus-fertőzést követő feledékenység és tompaság – vagy ahogyan gyakran nevezik: agyköd – akár az agyi erek szivárgásának számlájára is írható. Legalábbis egy közelmúltbeli kutatás ezt állapította meg.

agyi köd, agyköd, feledékenység, memóriazavar, memóriagondok, memória
Az agyköd járhat feledékenységgel is. Fotó: Getty Images

A vér-agy gát a kulcs

A kutatócsoport a vér-agy gátra összpontosított, amely más neurológiai betegségekben, például a szklerózis multiplexben is szerepet játszik. Normális esetben ez a gát védi az agyat a véráramban keringő, potenciálisan káros sejtektől vagy molekuláktól. A fertőzött egereknél azonban – állapították meg a kutatók – a vér-agy gát ereit szivárogtatták, és károsodott a memória vagy a tanulás. Hogy megértsék, miért, a kutatók megnézték a fertőzött egerek agyából származó vérereket és jelentős csökkenést találtak a Wnt/béta-katenin nevű jelátviteli útvonalban, amely segít fenntartani a vér-agy gát egészségét és megvédi az agyat a károsodástól. Ezen eredmények birtokában a kutatócsoport azt vizsgálta, hogy az ezt az útvonalat serkentő génterápia megelőzheti-e az agykárosodást a SARS-CoV-2 vírussal fertőzött egereknél.

Bár a kutatás még messze van attól, hogy az emberek számára olyan terápiát hozzanak létre, amely megelőzi a fertőzés utáni kognitív károsodást, ez a tanulmány fontos lépés ezen az úton a kutatók szerint. "Ez a kutatás azt sugallja, hogy a vér-agy gát integritásának javítása előnyös lehet a COVID-19 szövődményeinek megelőzésében" – fogalmaznak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.