Megfázás, torokfájás: segítenek a növényi szerek

Az őszi-téli időszakban zsúfolásig megtelnek az orvosi rendelők a náthával, meghűléssel küzdő betegekkel. Hogyan segíthetjük a szervezet öngyógyító mechanizmusait növényi gyógyszerekkel, és hogyan kerüljük el a szövődményeket?

A köznyelvben a vírusok okozta felső légúti fertőzéseket nevezzük náthának, meghűlésnek, légúti hurutnak. Súlyosabb esetekben a fertőzés érintheti az orrmelléküregeket, a garatot, a gégét és a légcsövet is. A tünetek ismertek: torokfájás, köhögés, orrdugulás, láz, amelyek, ha nem bakteriális fertőzés okozza őket, általában egy hét alatt elmúlnak.

Mivel vírusok okozzák, a szövődménymentes megfázás nem igényel antibiotikus kezelést, a tünetek általában természetes gyógymódokkal is jól mérsékelhetők. Fontos, hogy már az első jelek észlelésekor igyunk sok folyadékot, segítsük immunrendszerünket vitaminokkal, mézzel, gyógyteákkal, illóolajos gőzöléssel és pihenéssel. A nátha kellemetlen, és többnyire hetekig is elhúzódó tünete a köhögés, mely lehet száraz, vagy járhat fokozott váladékképződéssel. Ezért a vitaminok, a láz- és fájdalomcsillapítók alkalmazása mellett szükség van köhögéscsillapítóra vagy nyákoldó-köptető szerre is, amely felszakítja a hörgőkben és a légutakban lerakódott váladékot.

Megfázás vagy nátha esetén fogyasszunk sok folyadékot

Megfázás vagy nátha esetén fogyasszunk sok folyadékot Az orrdugulás kezelése elengedhetetlen, hiszen a szabad légzést - már csak a nyugodt pihenés miatt is - biztosítani kell. Az állandó orrfújás felduzzasztja az ereket az orrüregben, ami a távozni akaró váladéktól eldugulhat, ezért érdemes olyan kombinált orrspray-t választani, amely megszünteti az orrdugulást, és segít kimosni a besűrűsödött orrváladékot, ezzel együtt az ott tanyázó kórokozókat is. A spray formátumú kiszerelés előnye, hogy a befújást követően a hatóanyagok porlasztva nagy felületen terülnek el, nem folynak vissza a garatba, így a hatóanyag az egész orrjáratba eljut.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A náthából való gyógyulást segíthetjük gyógynövényekkel is

Mivel nátha esetén hangsúlyozottan ajánlott a bőséges folyadékbevitel, ezért legjobb, ha teánkat köptető, nyákoldó, gyulladáscsökkentő például bodzavirág, hársfavirágzat, kakukkfű, kamilla, echinacea, lándzsás útifű egyenlő arányú keverékéből készítjük el.

Ha már rá sem bírunk nézni a teára, akkor kérjünk a patikában ugyanezen gyógynövényekből készült gyógyszert , és használjuk azt az előírt adagolás szerint. Echináceát, azaz kasvirág-kivonatot tartalmazó gyógyszert - melynek a teához képest magasabb a hatóanyagtartalma - azért érdemes a tünetenyhítő szerekkel együtt alkalmazni, mert a gyógynövényben található egyes hatóanyagok erősítik az immunrendszert, így felgyorsítják a gyógyulást. Akár gyógyteát, akár növényi gyógyszert választunk, fontos, hogy megbízható forrásból szerezzük be, hiszen rengeteg az ellenőrizetlen áru. Legjobb, ha a gyógyulásunkra, vagy egészségünk megőrzésére szánt szereket gyógyszertárban vesszük meg.

Szövődmények elkerülése

A kezdeti vírusfertőzés miatt legyengült szervezetünket a kórokozó baktériumok is könnyebben megtámadhatják, erre utalhat a légúti váladékok elszíneződése, magas láz, fejfájás, hányás. A súlyosabb szövődményeket elkerülendő, már a tünetek jelentkezésekor erősítsük meg immunrendszerünket és kezeljük komplexen a náthát. Ha nem múlnak el, vagy éppen súlyosbodnak a tüneteink, a diagnózist és a megfelelő kezelést bízzuk orvosunkra!

Orvosi javallat nélkül semmiképpen ne szedjünk be - esetleg korábbi betegségünk idejéről megmaradt, vagy a jó szomszédtól kapott - antibiotikumot, hiszen az csak bakteriális fertőzésnél hatásos, a vírusokat nem pusztítja el, ellenben komoly károkat okozhat a hasznos bélbaktériumokban, nőknél pedig a hüvelyflóra egyensúlyát is felboríthatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.