Mi okozhat orrszárazságot?

Sokan nem is tudják, hogy az orrnyálkahártya nedvességének fenntartása mennyire fontos a légúti fertőzések megakadályozásához. Az orrszárazság viszont már önmagában is kellemetlen érzés, nem árt tehát tudni, milyen tényezők állhatnak a hátterében, és mit tehetünk a megelőzés, illetve a mielőbbi regenerálódás érdekében.

Ha orrunk kiszárad, akkor minden lélegzetvétel kellemetlenségekkel, feszítő érzéssel jár. Növekszik ráadásul az orrvérzés és a légúti fertőzés kockázata is. A panasz a hűvösebb, őszi-téli hónapokban különösen gyakori, a hideg időjárás azonban csak egy a számos kiváltó ok közül. Mutatjuk, mi okozhatja még a bosszantó orrszárazságot, és azt is eláruljunk, hogyan küzdhetünk meg vele.

Lehet, hogy csak keveset iszunk?

Az orrszárazság egyik gyakori – és logikus – oka, ha túl keveset iszunk. A dehidratáltság ugyanis megakadályozza, hogy elegendő mennyiségű orrváladék termelődjön. A nyári kánikula elmúltával hajlamosabbak vagyunk megfeledkezni a folyadékbevitelről, egészségünk megőrzése érdekében azonban ajánlott nagyobb figyelmet fordítani rá.

orrspray, nátha, influenza, orrszárazság, orrnyálkahártya
Az orrspray sok légúti tüneten segíthet, de nem szabad túlzásba vinni. Fotó: Getty Images

A fűtésszezon gyakori panasza

A száraz beltéri levegő a másik legjellemzőbb oka az orrnyálkahártya kiszáradásának. Az őszi-téli időszakban erre szintén nagyobb esély van, a fűtés és a ritkább szellőztetés következtében ugyanis jelentősen lecsökken a levegő páratartalma. Orrunk egészséges működéséhez azonban erre is oda kell figyelnünk.

Túlzásba vitt orrcsepphasználat is bajt okozhat

Az orrdugulás elleni, nyálkahártya-lohasztó orrcseppek és orrspray-k érösszehúzó és váladékcsökkentő hatással bírnak. Ez nátha esetén igen hasznosnak bizonyul, de ha a kelleténél gyakrabban vagy hosszabb ideig alkalmazzuk ezeket a készítményeket, annak sérülékeny és gyulladt nyálkahártya, illetve tartós orrszárazság lehet a vége.

Gyakori orrvérzés: komolyabb oka is lehet
Mivel a száraz orrnyálkahártya fokozottan sérülékeny, a problémára az orrvérzés is felhívhatja a figyelmet. Ám ha ez a jelenség gyakran jelentkezik – a levegő páratartalmától és az orrspray-használattól függetlenül –, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. A sűrűn előforduló orrvérzés ugyanis magas vérnyomásra és egyéb egészségügyi problémákra is utalhat.

Gyógyszerek és hormonok is állhatnak a háttérben

Nem árt tudni azt sem, hogy egyes gyógyszerek szedése is magyarázhatja az orrszárazságot és az ezzel járó kellemetlenségeket. Ide sorolhatók – a már említett nyálkahártya-lohasztók mellett – az allergiás panaszok kezelésére használt antihisztaminok is. De akár hormonális változások is állhatnak a háttérben. A nők körében például a menopauza idején gyakoribbá válik ez a panasz.

Autoimmun betegség is okozhatja

Bár a fenti okoknál jóval ritkábban fordul elő, meg kell említeni egy olyan autoimmun betegséget is, amely általános nyálkahártya-szárazsággal jár. A Sjögren-szindróma leginkább a nőket érinti (gyakran a változókorban lévőket), és az orrszárazság mellett a száj és a szemek fokozott kiszáradását is okozhatja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit tehetünk?

Törekedjünk arra, hogy naponta legalább 1,5-2 liter folyadékot igyunk – lehetőleg vizet vagy ízesítés nélküli gyógy- vagy gyümölcsteát. A vízhajtó hatású, alkoholos és koffeines italok fogyasztását pedig minimalizáljuk. Az orrnyálkahártya megfelelő hidratáltságát emellett tengervizes orrspray használatával is biztosíthatjuk. Elérhető továbbá már olyan, tartósítószer-mentes orrspray is, amely tengervizes oldatot és nyálkahártya-lohasztó hatóanyagot egyaránt tartalmaz. Ha náthásak vagyunk, ezzel két legyet üthetünk egy csapásra, arra viszont ebben az esetben is ügyelnünk kell, hogy csak rövid ideig alkalmazzuk a készítményt.

A beltéri levegő páratartalmának emelése érdekében javasolt beszerezni egy párásító készüléket, de akár a radiátorokra helyezett, vízzel teli edényekkel vagy az ott teregetett vizes ruhákkal is elérhetünk javulást. Arra azonban figyeljünk, hogy a párásítást se vigyük túlzásba – azzal ugyanis penészedést idézhetünk elő, ami komoly megbetegedést okozhat.

Ezeken kívül jó ötlet lehet átgondolni, hogy szedünk-e rendszeresen olyan gyógyszert, amely előidézheti az orrszárazságot. Ha igen, ajánlott egyeztetni a kezelőorvosunkkal egy esetleges készítményváltásról. Ha pedig már mindent megpróbáltunk, mégsem múlik el a tartós orrszárazság, érdemes felkeresni egy fül-orr-gégészt egy alapos kivizsgálás miatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.