Mikor van szükség párásítóra?

A párásítók segíthetnek az emberek könnyebben lélegezni, ha száraz a beltéri levegő, allergiásak vagy asztmások, vagy valamilyen más betegségben szenvednek. Nem megfelelő használat és karbantartás esetén viszont akár problémákat is okozhatnak.

A párásítók haszna, hogy növelik a beltéri levegő nedvességtartalmát. Akkor lehet rá szükség, ha száraz az otthoni a levegő, vagy allergia, illetve fertőzés okozta torokgyulladás vagy torokirritáció esetén. A párásítók azért előnyösek, mert növelik a levegő nedvességtartalmát, így a fenti betegségek tünetei enyhülhetnek - írja a VeryWellHealth.com.

A száraz levegő jelei

Az alábbiak tapasztalása esetén érdemes lehet elgondolkodnunk egy párásító beszerzésén:

  • A statikus töltés felhalmozódik a száraz környezetben, ezért kisebb elektromos kisüléseket tapasztalhatunk. 
  • A száraz terekben dolgozó emberek gyakran észrevehetik magukon a dehidratáltság jeleit, például folyton szomjasak. 
  • A száraz levegő orrvérzéshez vezethet, mivel kiszárítja az orrjáratokat és sérülékenyebbé teszi az ereket. 
  • Fájó, száraz torokhoz is vezethet. Egyes tanulmányok szerint a magasabb beltéri páratartalom kisebb eséllyel okoz torokszárazságot vagy -irritációt. 
  • Száraz bőr vagy ajkak, mivel az alacsony páratartalomtól gyengébb lehet a bőr védelmi funkciója (ennek köszönhetően tartja meg többek között a nedvességet a szervezet). 
  • Egy 2020-as tanulmány szerint a megfelelő páratartalmú irodákban dolgozók 25%-kal kevesebb stresszt tapasztaltak, mint azok, akik szárazabb terekben dolgoztak. 
  • Asztmások esetében rosszabbodnak a tünetek, mivel a száraz levegő légúti szűkületet okozhat.

Kutatások szerint a mérsékelt, 40-60% közötti beltéri páratartalom az ideális.

párásító
Sokkal kellemesebb lehet az otthoni környezet egy párásítóval. Fotó: Getty Images

Amikor nem ajánlott

Megfelelő használat esetén nem okoznak problémát a párásítók, de egyes helyzetekben nem ajánlott alkalmazni őket:

  • Nem megfelelő tisztítás esetén a szennyezett pára belélegzése influenzaszerű tüneteket, vagy komoly fertőzést okozhat. Ennek kockázata allergiás vagy asztmás embereknél magasabb. 
  • Tisztítószerek használata miatt mérgező gőzök kerülhetnek a levegőbe. 
  • Égési sérülés is előfordulhat meleg levegős párologtatók miatt, mivel forró vizet használnak.

E kockázatok elkerülése érdekében inkább hűvös párát kibocsátó változatot használjunk, tisztítsuk gyakran a készüléket (ecetes vízzel, ne tisztítószerekkel), és desztillált vizet tegyünk bele. Mindig tartsuk be a felhasználási útmutató előírásait!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.