Az influenza nagyon kellemetlen, lázzal, izomfájdalommal és gyengeséggel járó megbetegedés. Előfordulhat, hogy a szövődmények miatt a beteg kórházi ápolásra és intenzív terápiára szorul. Súlyos esetben halálos kimenetelű is lehet a fertőzés. Az influenza-figyelőszolgálat adatai szerint 2300 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel október 21-e és 27-e között. Ez alapján elmondható, hogy még nincs járvány az országban, így mostanában érdemes kérni az oltást. A vakcina beadása után két hét alatt alakul ki a védettség. Mivel az influenzavírus a legváltozékonyabb vírus, ezért évente, még a járvány előtt újra be kell oltatnunk magunkat.
Ideje felkészülni a járványra
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is 1,3 millió adag védőoltás áll rendelkezésre a rizikócsoportba tartozók oltásához. Így például a várandós nők, a cukorbetegek, a szív-érrendszeri betegségben szenvedők, illetve a veleszületett vagy szerzett immunhiányos állapotban szenvedők ingyenesen kaphatják meg a védőoltást . Emellett az egészségügyi intézményekben, valamint az állattartás területén dolgozóknak is ajánlott a térítésmentes védőoltás beadatása.
A felnőttek számára térítésmentes 1,3 millió adag vakcinán kívül négyezer adag áll rendelkezésre a három év alatti (de fél évnél idősebb) gyerekek oltására. Aki pedig az idei influenzaszezon idejére tervezte a gyermekvállalást , szintén jól teszi, ha beoltatja magát.
A betegség ellen a legjobb védekezés az oltás - hangsúlyozta Müller Cecília országos tisztifőorvos. A szakemberek a járvány csúcsát jövő év elejére, az 5-6. naptári hétre várják. Az influenza elleni védőoltás idén is három komponensű - két A és egy B vírusvariánst tartalmaz. Az oltóanyagban nincs élő vírus, így az megbetegíteni nem tud.
Az állam által biztosított ingyenes védőoltást az elmúlt években egyre többen kérték háziorvosuktól, azonban tavaly a rendelkezésre álló mennyiségnek csak a 60 százaléka fogyott el, ami nem túl jó arány - tette hozzá a tisztifőorvos.