Mit tehetünk a nátha ellen?

Egy átlagos ember az élete során két és fél évnek megfelelő időt tölt el a megfázással való küzdelemmel. Gyors tanácsok azoknak, akiket elért a takonykór.

A nátha tünetei

A tünetek az orrfolyástól vagy épp orrdugulástól kezdve a fájó torkon át, egészen a lázig és hidegrázásig terjedhetnek, és bár ilyenkor az egész család és baráti kör készen áll megosztani velünk a legbeváltabb házi praktikákat, a végén mindenki rájön, hogy ezek nagy része semmi nem ér, és a nátha előbb-utóbb magától is elmúlik.

Aki megfázott, az lehetőleg senkit ne pusziljon meg
Aki megfázott, az lehetőleg senkit ne pusziljon meg

Mit tehetünk a nátha ellen?

Közkedvelt tanács, hogy megfázás esetén együnk sokat, lázasan viszont inkább böjtöljünk, pedig épp utóbbi esetben van igazán sok tápanyagra szüksége a szervezetünknek, és ilyenkor mi sem esik jobban egy finom, forró húslevesnél . Sokak szerint attól fázunk meg, ha például kabát nélkül megyünk ki a hidegbe, holott a megfázás vagy influenza hátterében egy vírus áll, amit akármilyen melegen is öltözünk, akkor is elkaphatunk.

Nátha vagy influenza? Töltse ki tesztünket, a tünetek alapján könnyen el tudja dönteni! Az is igen elterjedt nézet, hogy aki megfázott, az lehetőleg senkit ne pusziljon meg, pedig a kórokozó vírusok jellemzően inkább a köhögéssel és tüsszögéssel terjednek, továbbá azáltal, ha a kórokozót tartalmazó kezünkkel a szemünkhöz vagy orrunkhoz érünk.

Akkor tehát nincs menekvés, a megfázás így is, úgy is lecsap ránk? Valóban nem nagyon lehet megúszni ezt a kellemetlen jelenséget, a legtöbb felnőtt évente kétszer-ötször, a gyerekek pedig akár tízszer is átesnek rajta, főleg akik már járnak közösségbe. Azért ami rajtunk múlik, azt próbáljuk megtenni, tartsuk be az alapvető higiéniai szabályokat, kerüljük azokat, akik már megfertőződtek, és pihenjünk minél többet, mert a legyengült szervezetet könnyebben támadják meg a kórokozók.

Ha már utolért minket a végzet, a legjobb, ha már az első apró tünetnél megkezdjük a kúrálásunkat, mert így talán minimálisra csökkenthetjük a kellemetlenségeket. Orrdugulás ellen orrspray-vel, vagy a mellkasunkra kent légzéskönnyítő kenőccsel védekezhetünk, de a mentol is segíti ilyenkor a légzést. Antibiotikumot csak akkor szedjünk, ha az orvosunk szerint bakteriális fertőzésünk van, vírusok ellen ugyanis hatástalan ez a gyógymód. Ha a családunkban döntött le valakit a lábáról a megfázás , igyekezzünk megoldani, hogy a többiektől kicsit elkülönítve pihenhessen és lábadozhasson, vegyük rá, hogy fekvés helyett inkább feltámasztva üljön, mert így könnyebben felszabadulnak a légutak, és ugyanígy az éjszaka során is támasszuk fel a beteg fejét egy nagy párna segítségével.

Ilyenkor a családban mindenki még a szokásosnál is alaposabban mosson kezet, orrfújáskor pedig papír zsebkendőt használjunk, amit használat után azonnal dobjunk ki.

A nátha, köznyelvi nevén a megfázás, mindazon betegségek gyűjtőfogalma, amelyet a felső légutakban vírusok okoznak. Igen gyakori megbetegedések, de többnyire komplikációk nélkül zajlanak le. A közvélekedés általában nem is veszi ezeket kellően komolyan: "a nátha gyógyszerrel egy hét, gyógyszer nélkül hét nap" - tartja a mondás, és sokan nem is fordulnak orvoshoz, nem szednek be gyógyszert. Többnyire nem is maradnak otthon ezekkel a kellemetlenségekkel. Ez nem szerencsés, hiszen e vírusok cseppfertőzéssel terjednek el szinte járványszerű méretekben, annyira, hogy egy-két nap alatt egy-egy munkahelyen, gyermekközösségben már mindenkin jelentkeznek a korántsem kellemes tünetek. A nátha kezeléséről és további tudnivalókról ide kattintva olvashat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra