Maga az orrdugulás nem betegség, csak tünet
Az orrnyálkahártya-gyulladásnak, azaz a rhinitisnek vezető tünete, mely a kórokozók okozta vagy allergiás nátha miatt alakul ki. Külső mechanikai tényezők, például levegőben lévő nagy mennyiségű por vagy kemikáliák is ingerelhetik annyira az orr nyálkahártyáját, hogy annak gyulladás legyen a vége.
Be vad dugulva az orrom
Ilyenkor az orr levegőszűrő-és melegítő hatása megszűnik és nyitott kapuként enged be bármilyen kórokozót. Az erekkel dúsan átszőtt nyálkahártya megduzzad, elkezd nagy mennyiségű nyákot termelni, az erek kitágulnak, és további folyadék-áteresztéssel teszik a helyzetet "még sikamlósabbá". A termelődő váladék elzárja külső légzőszervünk járatait, a gyulladt nyálkahártya megduzzad,tovább szűkíti a légáramlás útját.
Ilyenkor nem tudunk rendesen aludni, hiszen a helyzet "vízszintesen" tovább romlik. Napközben szaglásunk tompul, és ízérzékelésünk megszűnik, így még az étel sem esik jól. Nem meglepő hát, hogy újra szeretnénk levegőt kapni orrunkon.
Manapság a patikák polcai roskadoznak a rengeteg, különféle eredetű orrdugulás kezelésére alkalmas orrcsepptől, azt azonban sokan nem tudják, hogy nem mindegy, mit és meddig használunk. Ha allergiás orrdugulás kínoz, azt a kifejezetten erre a célra gyártott, receptre kapható orrspray-kkel vagy orrcseppekkel kezeljük, mert erre a problémára a nátha kezelésére alkalmas cseppek nem alkalmasak, sőt bajt is okozhatunk velük.
Orrcsepp-abúzus mint fenyegető következmény
Van ugyanis egy kórkép, az orrcsepp-abúzus vagy túlzott használat, latinul rhinitis medicamentosa, melynek lényege, hogy ha tartósan, 5-7 napnál tovább használunk náthás orrdugulásra gyártott orrcseppet, az tönkreteheti orrnyálkahártyánkat,a mikroszkopikus méretű csillószőrős felszín működése sérül. Ennek oka egyrészt, hogy az orrcseppek hatóanyagai tartós duzzanatot okozhatnak, másrészt a sok gyógyszerben tartósítószerként funkcionáló benzalkónium-klorid hosszú távon alkalmazva bénítja a légszűrő csillókat az orrban.
A hetekig vagy akár hónapokig tartó orrcsepphasználat következménye, hogy a szer egyre rövidebb időre enyhíti a panaszainkat, melyek a hatás elmúltával kettőzött erővel térnek vissza. Viszont az ördögi kör itt bezárul, mert még rosszabbul érezzük magunkat, és még gyakrabban csöpögtetünk.
A végeredmény égő érzés, orrszárazság, orrvérzés, véres orrváladékozás, szaglásvesztés lehet, sőt előfordulhat, hogy olyan orrnyálkahártya-burjánzás indul meg az orrban, melyet már csak sebészeti úton lehet kezelni.
Mi a megoldás?
Figyelni kell arra, hogy a nyálkahártya-lohasztó orrcseppek használata ne legyen hosszabb hét napnál. Orrnyálkahártya szárazsága estén vitamintartalmú olajos orrcsepp csökkenti a tüneteket. Próbálkozhatunk ezenkívül más, természetes gyógymódokkal is: a különböző kámforos orrkenőcsök, az infralámpázás vagy az izotóniás sóoldattal (1g konyhasó+1 dl víz)vagy patikában készen kapható tengervizes sóoldattal történő orröblítés is lehetséges alternatívák lehetnek az orrdugulás elleni harcban .
Köszönjük dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus segítségét a cikk elkészítésében!