Meglepő tények az orrváladékról

Sokan feleslegesnek, undorítónak tartják az orrunkban lévő váladékot, pedig fontos védő szerepe van – segítségével ugyanis nehezebben jutnak be a szervezetünkbe a kórokozók.

Az orrunkban lévő váladékot a nyálkahártyán található speciális sejtcsoport termeli, elsődleges célja pedig a szervezetünk védelme. A ragadós, nedves anyagba ugyanis beleragadnak a nemkívánatos részecskék (a pollenektől a kórokozókon át a porig), majd ezeket gyorsan el is tudjuk távolítani, például tüsszentés vagy orrfújás során, de a leggyakrabban egyszerűen lenyeljük.

A váladékot ugyanis apró csillók irányítják a gyomor felé (egyes szakemberek szerint nagyjából húszpercenként), ahol a sav elpusztítja a benne összegyűjtött részecskéket. A váladék emellett nedvesítő funkciót is betölt, és többek között a szaglásunkat is segíti.

férfi orrot fúj
Undorítónak tartjuk az orrváladékot, pedig fontos szerepe van. Fotó: Getty Images

Tévhit: a váladék nem más, mint elpusztult kórokozók tömege, és csak akkor képződik, amikor betegek vagyunk.

Tény: A betegségek természetesen nagyban befolyásolják nemcsak a váladék mennyiségét, hanem annak összetételét is. Ha megfáztunk, akkor a szervezet jóval több váladékot termel, hogy minél gyorsabban megszabadulhasson a kórokozóktól. A zöld vagy sárgás színt azonban nem a baktériumok, hanem elsősorban az elhalt fehérvérsejtek adják.

A váladék 95 százaléka víz, a maradék pedig elsősorban fehérje. Kórokozók elvétve találhatóak meg benne – természetesen, jóval nagyobb arányban, ha éppen betegek vagyunk. Az egészséges szervezet folyamatosan termeli a váladékot, naponta akár 600-700 millilitert is!

Jó tudni! Hidegben az egészséges embernek is folyamatosan csöpöghet az orra, mivel a kilégzési pára fokozott lecsapódása miatt az orrváladék felhígul. Ez még nem megfázás!

Tévhit: a váladék fertőző és káros

Tény: Meglepő módon, a váladék egyik összetevője egy nagyon hatékony kórokozó-ellenes fehérje, amelyet egyes szakemberek kifejezetten ajánlanak a baktériumok elleni harcban, például orvosi műszerek tisztításához. Ez a fehérje ugyanis képes elpusztítani azt a réteget, mely megtapad a műszerek felületén, és amelyben rengeteg kórokozó tanyázhat.

Tévhit: az orrunkat piszkálni gyerekes szokás

Tény: Kutatások megállapították, hogy a felnőttek majdnej 100 százaléka rendszeresen, naponta piszkálja az orrát (igaz, a legtöbbször öntudatlanul). Néhány embernél azonban ez a mániákusság szintjét is eléri. A szakemberek szerint a rhinotillexomániának nevezett jelenség időnként annyira kórossá válik, hogy a mindennapi tevékenységekben is gátolhatja az érintettet, és gyakran más pszichiátriai kórképekkel együtt jelentkezik. A folyamatos orrpiszkálásnak sajnos kellemetlen következményei is lehetnek, például orrvérzés vagy fertőzések.

Tévhit: a váladék megevése beteges és undorító szokás

Tény: Egy kanadai szakember szerint a váladék időnkénti elfogyasztása egyáltalán nem káros, sőt kifejezetten jót tehet az immunrendszerünknek, ugyanis „megismerteti” a szervezetünket a körülöttünk lévő kórokozókkal (és a váladék egyébként is a gyomorba jutna). A kutatók szerint a váladék elfogyasztása az evolúció során kialakult szokás, erre utal például az is, hogy a beszámolók szerint a váladéknak édeskés íze van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra