Első megjelenése óta az új koronavírus okozta megbetegedés sokat változott. A legtöbb ember számára már az influenzához nagyon hasonló tüneteket vált ki a betegség, amely néhány nap alatt enyhül. Néhány embernél azonban akár egy hónapig is elhúzódhatnak a kellemetlen tünetek. Az Oxfordi Egyetem új kutatása szerint ezek a hosszú megbetegedések gyakoribbak lehetnek, mint azt sokan gondolták - írja az Iflscience.
Volt, aki két hónapnál is tovább küzdött a Coviddal
A tudósok az Egyesült Királyság Nemzeti Statisztikai Hivatalának COVID Infection Survey (ONS-CIS) adatbázisát használta fel, amely összesen több mint 90 ezer résztvevőtől gyűjtött be adatokat. A 2020 novembere és 2022 augusztusa közötti időszakból 3603 olyan ember adatait vizsgálták meg, akik két vagy több pozitív mintát szolgáltattak be, amelyek után vírusszekvenálást végeztek.
A vizsgált alanyok közül 381 legalább egy hónapig produkált pozitív covid-tesztet, és 54 beteget két hónapnál is hosszabb ideig gyötört a betegség. Ezen adatok alapján a kutatók becslése szerint az összes fertőzés 0,1-0,5 százaléka legalább 60 napig fennmaradhat. Ezek az emberek a későbbiekben kis eséllyel fertőződtek újra ugyanazzal a vírustörzzsel, egyrészt mert kialakult bizonyos szintű immunitás a szervezetükben, másrészt mert idővel új vírustörzsek váltak dominánssá, a korábbiak pedig visszahúzódtak.
Az elhúzódó Covid kockázatát korábban felismerték az immunhiányos embereknél, akiknek az immunrendszere nehezebben tudta kipusztítani a vírusokat. Úgy gondolják, hogy ezen betegek némelyike volt a forrása azoknak az új variánsoknak, amelyek aztán világszerte elterjedtek, mivel a vírus mutációkat és genetikai variációkat építhet fel inkubációja során.
Az, hogy valaki két hónapig folyamatosan betegeskedjen, már önmagában is szörnyű, azonban a hosszú Covidnak hívott, több hónapig elhúzódó tünetegyüttes is gyakrabban alakult ki azoknál, akik szervezetében hosszabb ideig kimutatható volt a vírus. A hosszú Covidról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.