A svéd Lundi Egyetem hallgatójának szakdolgozata alapján egy új módszert dolgoztak ki a szinuszitisz, közismertebb nevén az orrmelléküreg-gyulladás diagnosztizálására, melynek köszönhetően a kezelés során kevesebb antibiotikumra lehet szükség.
Az orrmelléküreg-gyulladás egy nagyon gyakori betegség, mely mind akut, mind pedig krónikus formában előfordul. Európában a teljes lakosság mintegy 9%-a szenved a krónikus szinuszitisztől.
Az új módszert ismertető szakdolgozat szerzője, Pernilla Sahlstrand Johnson, a Lundi Egyetem PhD hallgatója, és a Skíne Egyetemi Kórház fül-orr-gégész szakorvosa. Az újonnan kidolgozott eljárás során egy Doppler ultrahang érzékelőt használnak, amely a hagyományos ultrahanggal vagy a CT vizsgálattal ellentétben képes meghatározni az orrmelléküregben felhalmozódott szinusz folyadék viszkozitását is. Johnson állítása szerint csak azoknál a pácienseknél szükséges az antibiotikum alkalmazása, akiknél ez a szinusz folyadék túlságosan besűrűsödött, akiknél viszont ez a nyálkaréteg vékony maradt, azoknál egyéb kezelési formák is hatékonyak lehetnek.
"Az antibiotikumokkal való ellenállás egyre növekvő problémának tűnik. Svédországban minden negyedik ember évente legalább egyszer szed antibiotikumot, többségük az orrmelléküreg-gyulladás kezelésére. A pontosabb diagnózis következtében lecsökkenthetnénk a felírt antibiotikumok mennyiségét, ráadásul a költségkímélőbb egyéb kezelési módszerek is előtérbe kerülhetnének" - mondta Johnson. "Laboratóriumi körülmények között meglehetősen jó eredménnyel használtuk az új módszert. Hamarosan klinikai környezetben is teszteljük a Doppler ultrahang szenzort Malmőben és Lundban a Skíne Egyetemi Kórház fül-orr-gégészeti osztályán."
Animáció: HáziPatika.com