Új módszer az orrmelléküreg-gyulladás diagnosztizálásában

A svéd Lundi Egyetem hallgatójának szakdolgozata alapján egy új módszert dolgoztak ki a szinuszitisz, közismertebb nevén az orrmelléküreg-gyulladás diagnosztizálására, melynek köszönhetően a kezelés során kevesebb antibiotikumra lehet szükség.

Az orrmelléküreg-gyulladás egy nagyon gyakori betegség, mely mind akut, mind pedig krónikus formában előfordul. Európában a teljes lakosság mintegy 9%-a szenved a krónikus szinuszitisztől.

Az új módszert ismertető szakdolgozat szerzője, Pernilla Sahlstrand Johnson, a Lundi Egyetem PhD hallgatója, és a Skíne Egyetemi Kórház fül-orr-gégész szakorvosa. Az újonnan kidolgozott eljárás során egy Doppler ultrahang érzékelőt használnak, amely a hagyományos ultrahanggal vagy a CT vizsgálattal ellentétben képes meghatározni az orrmelléküregben felhalmozódott szinusz folyadék viszkozitását is. Johnson állítása szerint csak azoknál a pácienseknél szükséges az antibiotikum alkalmazása, akiknél ez a szinusz folyadék túlságosan besűrűsödött, akiknél viszont ez a nyálkaréteg vékony maradt, azoknál egyéb kezelési formák is hatékonyak lehetnek.

"Az antibiotikumokkal való ellenállás egyre növekvő problémának tűnik. Svédországban minden negyedik ember évente legalább egyszer szed antibiotikumot, többségük az orrmelléküreg-gyulladás kezelésére. A pontosabb diagnózis következtében lecsökkenthetnénk a felírt antibiotikumok mennyiségét, ráadásul a költségkímélőbb egyéb kezelési módszerek is előtérbe kerülhetnének" - mondta Johnson. "Laboratóriumi körülmények között meglehetősen jó eredménnyel használtuk az új módszert. Hamarosan klinikai környezetben is teszteljük a Doppler ultrahang szenzort Malmőben és Lundban a Skíne Egyetemi Kórház fül-orr-gégészeti osztályán."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.