Egy friss kutatás szerint egyszerű mindennapi tevékenységek is segíthetnek időben felismerni a korai Alzheimer-kórt - írja a MedicalXpress. Az amerikai vizsgálatban idősebb emberek vettek részt, és a telefonjaikon kellett három dolgot elintézniük: újra be kellett tölteniük egy receptet, fel kellett hívniuk egy egészségbiztosító társaságot, hogy új kezelőorvost válasszanak, illetve egy banki tranzakciót kellett elintézniük. Ezeket hangutasításokkal kellett megtenniük.
A kísérletben mindenkinek volt egy társa is, olyasvalaki, aki jól ismeri az idősebb résztvevőt. Nekik különböző napi tennivalókat kellett elintézniük, utána pedig kognitív tesztek, valamint agyi vizsgálatok vártak rájuk. Utóbbiakban a tau és az amiloid fehérjék szintjét mérték fel a kutatók az agy különböző régióiban.
Az eredmények alapján a klinikailag egészségesnek tartott (kognitív károsodás nélküli) résztvevők közel egyharmadánál emelkedett amiloid- és tau-szint mutatkozott az agyukban, és problémáik voltak a nagyobb kihívást jelentő napi tevékenységek elvégzésével is. Az amiloid és a tau lerakódása a betegség egyik velejárójának számít. Ez azért figyelemre méltó, mert a legtöbb Alzheimer-kórban szenvedő embernél először rövid távú memóriazavarok, verbális nehézségek és eligazodási problémák jelentkeznek. Jellemzően kevésbé motiváltak, depressziósak, ingerlékenyek és szorongással küzdenek.
A kutatók ugyanakkor felhívták rá a figyelmet, hogy a kísérlet feladatait nem a lakosság egésze végzi rendszeresen, ezért több vizsgálatra van szükség a témában. Illetve a résztvevők etnikai összetétele sem volt elég vegyes egy végső következtetés levonásához. Ugyanakkor az ilyen típusú kutatásoknak az az előnye, hogy a résztvevők egyedül, az otthonukban is meg tudják csinálni őket, nem szükségesek laboratóriumi körülmények. Egy ilyen érzékenyebb megközelítés által hamarabb már azelőtt felismerhetők az Alzheimer jelei, még mielőtt súlyosabb kognitív problémák jelennének meg.