A demenciásokkal foglalkozók 40 százaléka depressziós

Azok közül, akik otthonukban demenciában szenvedőkkel foglalkoznak, tízből négyen depresszióval küzdenek. A szakértők szerint sokszor megfeledkezünk azokról a családtagjainkról, akik a legnehezebb feladatokat vállalják magukra. Éppen ezért most egy speciális tréninget dolgoztak ki azoknak a hozzátartozóknak, akik otthon ápolják beteg rokonukat.

A demenciában szenvedők kétharmada otthon él, így nagyon sok velük foglalkozó embert érint e probléma. Sokan a gondozók, vagyis az ápolást magukra vállalók közül is idős ember. Ők maguk is tehát sokszor egészségügyi problémákkal küzdenek.

Az olyanok közül, akik otthon vigyáznak demenciában szenvedő szeretteikre, 40 százalék a depressziósok és szorongással küzdők aránya. Nagy-Britanniában az érintett férjek, feleségek, gyerekek száma százezres nagyságrendű.

A szakértők szerint hajlamosak vagyunk megfeledkezni azokról, akik az Alzheimer-kórban és más betegségekben szenvedőkkel foglalkoznak. A nekik adandó támogatásnál nagyon fontos, hogy mentális egészségükkel is foglalkozzanak a szakértők.

Tesztünk segítségével megtudhatja, mennyire hajlamos a depresszióra! Rebecca Wood, egy nyilatkozott a Daily Mailnek . A betegségnek számos továbbgyűrűző hatása van, ami a hozzátartozókat is érinti.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A demencia rejtve maradt hatásait a University College London kutatói mérték fel. Ők több más, világszerte elérhető tudományos tanulmány eredményeit dolgozták most fel. A kutatók nemcsak a bevezetőben idézett arányokat mutatták ki a depressziós hozzátartozók és gondozók esetében, hanem azt is, hogy a demenciásokkal foglalkozók közül sokan mások is hasonló tüneteket mutatnak, de az ő tüneteik nem érik el azt a szintet, hogy klinikai diagnózist állítsanak fel róluk.

Az UCL kutatója, Gill Livingston professzor szerint a demenciásokat ápolók dolga azért különösen nehéz, mert ez az állapot tartós, és a betegség formája is megviseli a gondozókat. A demenciában szenvedők sokszor nem tudják, hogy betegek. Ezért elutasítják a segítséget, máskor a paranoia akadályozza meg a normális életvitelüket. Megint máskor az agitációs szakaszban lévő beteg nem hagyja aludni a családját.

Akik otthonukban demenciában szenvedőkkel foglalkoznak, gyakran depresszióval küzdenek

Livingston professzor most kollégáival együtt egy kurzust csinált, ahol 173 gondozót hívott össze. A kurzuson a szakértők azt magyarázták el a gondozóknak, hogy miként bánjanak demenciával szenvedő rokonaikkal. Hogyan beszéljenek hozzájuk, hogyan teremtsenek maguk számára szabadidőt.

A nyolcórás START-tanfolyamon résztvevőket és egy 90 fős kontrollcsoportot összehasonlítva azt tapasztalták, hogy a depressziósok aránya hetedére csökkent a kurzuson részt vett gondozók között, azokhoz képest, akik folytatták addigi életvitelüket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra