A skizofrénia egy úgynevezett spektrumbetegség, különböző súlyosságú, illetve számos lehetséges tünetet magukban foglaló betegségek csoportját értjük alatta. Közös jellemzőjük, hogy a realitásérzék bizonyos szintű elvesztésével, érzékcsalódásokkal, téveszmékkel, érzelmi és tudatzavarokkal járnak együtt.
Kialakulásának pontos okai egyelőre nem teljesen tisztázottak, annyit mindenesetre tudni, hogy a tünetek megjelenésében a dopamin és a szerotonin nevű neurotranszmitterek, illetve egyéb idegi hírvivő molekulák anyagcsere-folyamatainak felborulása játszik közre. Éppen ezért a dopaminszint befolyásolása lehetőséget nyújt a tünetek enyhítésére, illetve a visszaesés megelőzésére is. Az e célra szolgáló antipszichotikumok jelentik a skizofrénia kezelésének elsődleges módját, bár érdemes hozzátenni, hogy a gyógyszerek mellett fontos szerep jut a pszicho- és szociálterápiás megközelítésnek is. A skizofréniai kezelésére alkalmas gyógyszer gyártója, a Richter Gedeon Nyrt. éppen ezért nyugat európai partnerével, a Recordatival létrehozott egy új, angol nyelvű honlapot, a schizophrenia.life -ot.
Míg a weboldalon az orvosok naprakész szakmai információt találhatnak a skizofréniáról és terápiás lehetőségeiről, addig a betegek és családtagjaik könnyen érthető módon olvashatnak erről a mentális betegségről. Nem titkolt céljuk felhívni a figyelmet a skizofréniára és lerombolni az azt övező mítoszokat:
Mítosz #1: A skizofrénia ritka betegség
Körülbelül minden 100. ember skizofréniában szenved, ami alapján egyáltalán nem mondható ez a betegség ritkának. Általában fiatal korban, 15 és 30 év közt jelenik meg.
Mítosz #2: A skizofrénia tudathasadásos személyiségzavar
A skizofrénia szó görög eredetű, jelentése pedig az elme hasadása. A "hasadás" valójában arra utal, hogy a beteg sokszor eltávolodik a realitástól, ami a pozitív tüneteknek köszönhető. Ilyenek például a hallucinációk (amikor a beteg olyan dolgokat hall vagy lát, amik valójában nincsenek ott) vagy a téveszmék (amikor a beteg téves következtetéseket von le, és olyan dolgokban hisz, amelyek nem valósak).
Mítosz #3: A filmek hitelesen mutatják be a skizofrén betegeket
A hollywoodi alkotások sajnos sok esetben eltúlozzák a hallucinációkat, hogy még drámaibban tudják bemutatni a betegséget. Ez valójában sztereotípia. Ezek valóban gyakori tünetek, ilyenkor a betegek kívülről zavartnak tűnnek és nehéz lehet velük a kapcsolatfelvétel. Azonban a skizofrénia nem csak ennyiből áll, hanem vannak negatív és kognitív tünetek is. Ezek okozhatják a motiváció hiányát, illetve memória -és figyelemzavarokat.
Mítosz #4: A skizofréniában szenvedők veszélyesek és kórházban a helyük
Néhány beteg mutathat agresszív viselkedést de valójában ez nem a legjellemzőbb viselkedési forma, illetve fontos tudni, hogy gyakoribb azoknál, akik nem kapnak megfelelő kezelést.