A Queenslandi Agyintézet és a Harvard Egyetem munkatársai megállapították, hogy az Alzheimer-betegség kezelésének kulcsa az idegsejtekben lévő, energiatermelésért felelős részecskék (mitokondriumok) nagyságában keresendő. Jürgen Götz professzor és munkacsoportja szerint amennyiben abnormálisan hosszúak a mitokondriumok, beindul a sejthalál folyamata.
Az Alzheimer-kór egy neurondegenerációs betegség, melyet a szaknyelv a tauopátiák közé sorol be. Ez azt jelenti, hogy a sejten belül taunak nevezett összecsapzódások alakulnak ki. Amennyiben ezek szintje eléri a toxikus mértéket, a mitokondriumok szerkezete is torzul, ami alakjuk megnyúlásában nyilvánul meg.
Mitokondriumok minden élő sejtben jelen vannak, gyakorlatilag ezek biztosítják a sejt működéséhez szükséges energiát, mindazonáltal a Neuron című folyóiratban közölt eredmények alapján úgy tűnik, idegsejtekben ezen részecskék hossza kiemelt jelentőséggel bír.
Magyarországon körülbelül 100-150 ezer Alzheimeres beteg él. A tünetek között az agyműködés lassulása, a beszédkészség, a memóriakészség , a gondolkodási készség csökkenése szerepel, személyiség- és percepcióváltozással. Jelenleg csak tüneti kezelés létezik, mely csupán a betegség rosszabbodásának képes gátat szabni, valódi oki gyógymód nem.