Meglepő kapcsolat van az agy vasszintje és a szerotonin (az olyan neuropszichiátriai kórképekben, mint az autizmus vagy a major depresszióban szereplő neurotranszmitter) között - derítették ki a Vanderbilt Egészségügyi Központ kutatói.
A vizsgálat vezetője Dr. Randy Blakely Ph.D. és munkatársai új jellegeket fedeztek fel, amelyek összefüggését mutattak bizonyos genetikai variánsokkal.
A szerotonin transzporter fehérje (SERT) szabályozza az elérhető szerotonin mennyiségét az agyban és a periférián, és a humán SERT variációkat összefüggésbe hozták számos idegrendszerrel kapcsolatos viselkedési zavarral - beleértve az alkoholizmust, depressziót, autizmust és a kényszerbetegségeket. A SERT emellett az olyan gyógyszerek fő célpontja is, mint a szelektív szerotonin visszavétel gátlók (SSRI), amelyeket a
Egy állati rendben véletlenül történt felfedezésnek köszönhetően a két szerző felismerte, hogy az egértörzs, amelyen a SERT működést vizsgálták - a C57BL/6 - valójában olyan mutációt hordoz, amely csökkenti a transzporter működését.
"A humán SERT alacsony szinten működő variánsait összefüggésbe hozták már a szorongással, depresszióval és az SSRI kezelés csökkent hatékonyságával" - közölte Blakely, aki a Vanderbilt Központ Molekuláris Idegtudományok igazgatója.
"Mivel a SERT fontos gyógyszercélpont a szorongás, a depresszió és a kényszerbetegségek kezelésében, fontos lenne elgondolkodni azon, hogy a vas milyen szerepet játszik ezekben a kórképekben" - közölte Blakely.
Animáció: HáziPatika.com