A szorongásért felelős új agyi területet fedeztek fel

Egy korábban nem ismert, a szorongásért és idegességért felelős agyi területet fedeztek fel amerikai tudósok. Az új eredmények hatékonyabb szorongáscsökkentők kifejlesztéséhez vezethetnek.

Az eredmény azért is különleges, mert a jelzett agyi területről korábban úgy gondolták, hogy a stressz csökkentéséért felelős, tehát pont fordítva működik, mint azt most kiderítették.

A korábbi kutatások az amygdalára koncentráltak, de most rájöttek, hogy a laterális septumot más agyterületekkel összekötő idegi pályák is szerepet játszanak a szorongás kialakulásában és szabályozásában . Ezt a területet korábban úgy ismerték, mint a stresszt csökkentő agyi részek egyikét, de mint kiderült, éppen az ellenkezője az igaz. Egérkísérletek során bizonyították, hogy ha ezeket a részeket stimulálták, az állatok idegesebbek, feszültebbek lettek, ráadásul a rövid impulzusok hatása meglepően hosszú ideig, minimum fél óráig tartott. Vagyis ezek az agysejtek nemcsak akkor tesznek minket idegesebbé, ha inger éri őket, hanem jóval azután is fenntartják ezt az állapotot.

David Anderson professzor, a kutatás vezetője szerint az eredmények áttörést hozhatnak a szorongás elleni gyógyszerek kifejlesztésében, hiszen most már pontosabban tudjuk, mely idegsejtekre kell hatni azért, hogy csökkenjen az idegesség.

Szorongásért felelős agyi területet fedeztek fel (Fotó: Europress)

"Igaz, hogy legalább tíz évnek kell eltelnie ahhoz, hogy az új gyógyszert megalkossák és embereken is alkalmazni lehessen, de mindenképpen szükségesek az új terápiák" - mondta Anderson professzor. "Az elmúlt négy évtizedben elég kevés új pszichoterápiás gyógyszer született, méghozzá azért, mert még mindig nem tudunk eleget az agy működéséről és az érzelmek szabályozásáról."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatás eredményeiről a című szakmai folyóiratban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra