Agyunk véd meg az elbutulástól

Az Alzheimer-kór az elbutulás leggyakoribb oka. Egy friss kutatás szerint amint az idegsejtek elkezdik halmozni a degenerációs anyagot, működésbe lépnek a normális esetben az agyszövet táplálásáért felelős sejtek. Ezzel új irányt vehet a kór kutatása.

Amint az idegsejtek az Alzheimer-kór jeleit kezdik mutatni, az agy támogatásért felelős sejtjei elpusztítják azokat - olvasható a legutóbbi számában.

Az Alzheimer-kór az elbutulás leggyakoribb oka, és az Egyesült Államokban a hatodik legfőbb halálok. Számítások szerint mintegy 5,4 millió amerikai él együtt az Alzheimer-kórral. A betegségre jellemző, hogy az agyban amiloidnak nevezett anyag halmozódik fel. A Georgia Egészségtudományi Egyetem munkatársai azonban rámutattak, hogy amint az idegsejtek elkezdik halmozni a degenerációs anyagot, működésbe lépnek a normális esetben az agyszövet táplálásáért felelős sejtek, az asztrociták, és elpusztítják azokat.

Az amiloid felhalmozódása szinte minden idegsejtet érint, a folyamat a korral párhuzamosan halad előre, azonban Alzheimer-betegeknél a folyamat nagymértékben felgyorsul. Erhard Bieberich és munkatársai azt mutatták ki, hogy az amiloid gyulladásos folyamatokat aktivál, melynek következtében az idegszövet oxigén- és tápanyagellátásáért felelős sejtek pusztító üzemmódba mennek át. A kutatók szerint a károsodás nem csupán a gondolkodásért felelős idegsejteket, de magukat az asztrocitákat is érinti. A felfedezés akár az Alzheimer-kórt célzó gyógyszerek fejlesztését is befolyásolhatja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra