Alzheimer: újabb lépés a gyógyítás felé

Az agyban kialakuló plakkokban található finom szálak egyik fehérjéjének molekuláris szerkezete jelzi az Alzheimer-kórt a kutatók szerint.

A chicagói Illinois Egyetem kutatói új, fontos tényezőre bukkantak az Alzheimer-kór megértéséhez. Azt már eddig is tudták, hogy az agyban lerakódó plakkok fehérjéi a felelősek a kór kialakulásáért - írja a Science Daily.

Rövid, közérthető és hasznos videó készült arról, hogy mi történik az agyunkkal Alzheimer-kórban. Az ismeretterjesztő kisfilmet ajánljuk betegeknek, hozzátartozóknak, ápolóknak, és mindenkinek, akit érdekel a betegség lefolyása. Kattintson! Most felfedezték, hogy e lerakódásokban található szálakban kimutatható béta-amiloidban a 42-es jelű aminosav hosszú formájának fizikai szerkezete kulcsot jelenthet annak megértéséhez , hogy hogyan szaporodnak fel és gyűlnek össze a mérgező plakkok. Ezt közölte Yoshitakáról Ishii, az egyetem kémia professzora és a kutatásvezetője a Nature Structural and Molecular Biology című online folyóiratban megjelent tanulmányban.

Ishii és munkatársai azt is kimutatták, hogy az béta-amiloid 42 rostjai három lapos struktúrát (úgynevezett béta lapot) képeznek, és egymásra rétegződésükkel egy "S" mintázatot alakítanak ki. Illetve egy elég stabil kémiai szerkezetet hoznak létre egy úgynevezett só híd beiktatásával.

A 3-D szerkezet feltűnően eltér a béta-amiloid 40-től, egy kémiailag hasonló fehérjétől, amely szintén az Alzheimer-kórhoz kapcsolódik. A béta-amiloid 40-ből azonban hiányzik a végső aminosav, amely a negatív töltés hordozásához szükséges, hogy létrejöhessen a só híd. "Ez megmagyarázza, hogy béta-amiloid 42 miért nem lép kölcsönhatásba az béta-amiloid 40-nel, vagy rántja be azt az idegsejtekre mérgező a plakkokba" - mondta Ishii.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A béta-amiloid 40-et már korábban azonosították, mint az Alzheimer-kór kialakulásában résztvevő fehérjét, s megállapították, hogy erősen hajlamos a plakk-képzésre, de a mostani kutatások alapján a béta-amiloid 42 hatása erőteljesebb lehet a betegség lefolyására. Korábban a gyógyszerfejlesztés nem tett különbséget a két fehérje között, ami magyarázatul szolgálhat a kezelések hatástalanságára egyes esetekben.

Áttörés a gyógyításban

A béta-amiloid 42 szerkezeti jellemzői és összecsukódó, rétegződő viselkedése új perspektívát kínál az amiloid terjedésére az Alzheimer-kór, de talán más neurodegeneratív betegségek esetében is. Azok a Science Daily .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult, párás idő várható, de napközben főként az északi, északnyugati tájakon átmenetileg elvékonyodhat, szakadozhat a felhőzet. Legfeljebb elvétve szitálhat. A légmozgás nagyrészt gyenge vagy mérsékelt marad, viszont a Dunántúlon előfordulhatnak élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható, ahol felszakad a felhőzet, ott mérhetik a magasabb értékeket. A mostani egyhangú időjárást egy, a Kárpát-medencében megülő hidegpárna határozza meg. Fronthatásra az ország nagy részén nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra