Az egész testre kiterjedő fibromyalgiás fájdalomtól szenvedő betegekben specifikus agyi anyagcserezavarok állnak a tünetek hátterében - derül ki egy kutatásból, mely a The Journal of Pain nevű folyóiratban jelent meg.
A Louisianai Állami Egyetem tudósai tizenhat fibromyalgiás beteget vizsgáltak, hogy kiderítsék az agy hippocampalis régiójában bekövetkező anyagcsere rendellenességek szerepét a tünet együttes kialakításában. A hippocampus igen érzékeny a stresszre, és érintett lehet több kórképben is, mint például a fibromylagia, melyet gyakran épp a stresszhez kötnek. A fibromylagiát stressz ártalomból származó betegségnek tartják, a gyakori rohamok és a fájdalom tünetek hirtelen fellángolása miatt. Agyi képalkotó eljárások segítségével kimutatták, hogy központi idegrendszeri működési zavarok jelentkeznek fájdalom ingerek hatására.
A kutatók a hippocampalis régió szerepét próbálták felderíteni a fibromyalgiás fájdalom kialakulásában, különösképp a fájdalom érzékelésére, a fájdalom tudatosulására és modulációjára a stresszre adott központi válasz során.
Az alanyok agyáról készült képek tanulmányozása során, felfedezték, hogy a krónikus stressznek kitett agyban a hippocampus ingerelhetősége megnő, ennek pedig szerepe lehet a túlzott fájdalomérzet vagy fájdalommal szembeni túlérzékenység kialakulásában, mely tünetek a fibromyalgia velejárói. Ebből kifolyólag az agyi anyagcserezavarok permenopauzás fibromyalgiás betegekben károsíthatják a hippocampus régiót ezzel lehetetlenné téve azt az agyi tevékenységet mellyel az képes lenne a fájdalmat modulálni.