Áttörés a szklerózis multiplex kezelésében (2)

A férfiak körében jóval ritkább a szklerózis multiplex, mint a nőknél. Kutatások szerint a magasabb tesztoszteronszint nyújthat védelmet a betegség kialakulásával szemben.

A szklerózis multiplex a központi idegrendszer fehérállományának gyulladásos betegsége, melynek következtében károsodnak az idegsejtek. A világon 2,5 millió embert érint az egyre súlyosbodó betegség, és a megfigyelések szerint jóval gyakoribb a kialakulása nők körében. Kutatások szerint a tesztoszteron szintje is befolyásolja a betegség kialakulását.

A magas tesztoszteronszint okai nőknél A magas tesztoszteronszint számtalan problémát okozhatnak a nőknél, hiszen amellett, hogy jelentősen megnehezíti a teherbeesést, olyan panaszokat is okozhat, mint az arcon lévő fokozott szőrnövekedés, a hajhullás, a pattanások vagy a túlsúly. Bővebben az alábbi cikkünkben írtunk erről!

Ezért érinti nagyobb arányban a nőket

Egy nőnek körülbelül háromszor-négyszer nagyobb esélye van szklerózis multiplexre, mint egy férfinak. A kutatók most arra is rájöttek, hogyan lehetséges ez. Egereken kísérletezve meghatározták azt a "védőmolekulát", amelyet a tesztoszteron aktivál, és a férfiak esetében csökkentheti a betegség kialakulásának esélyét. Azoknál a nőstény egereknél, amelyeket ezzel a molekulával kezeltek, a tüneteket is sikerült teljesen felszámolni. Ezzel a felismeréssel nemcsak a szklerózis multiplex, de más autoimmun betegség működését is jobban megérthették. Ráadásul egy teljesen újfajta terápia előtt is megnyithatja az utat - mondta a kutatást végző Melissa Brown, a Northwestern Egyetem mikrobiológiai és immunológiai professzora.

A szklerózis multiplex leépülési folyamatát jelenleg csak lassítani tudják
A szklerózis multiplex leépülési folyamatát jelenleg csak lassítani tudják

A szklerózis multiplexben szenvedőknél az immunrendszer támadni kezdi a mielint, az agy és a gerincvelő idegsejtjeit körülvevő védőmembránt. Ez a burkolat egyfajta szigetelésként működve segíti az idegi jelek továbbítását az agyból és a gerincvelőből a test többi részébe. A mielin burkolatának károsodása megszakítja a normál idegkapcsolatokat, és érzékszervi zavarokat, a motorikus és a kognitív funkciók csökkenését eredményezi.

A kutatók kimutatták, hogy a tesztoszteronszint növekedése serkenti az immunsejtek egyik típusa, az il-33 citokin termelődését. Ez pedig meggátolja egy másik típusú immunsejt, a Th17 termelődését, amely a betegeknél közvetlen támadást intéz a mielin ellen. Ezt a káros reakciót sikerült visszafordítani a nőstényekben az IL-33 kezeléssel. A férfiak szervezetében hétszer-nyolcszor nagyobb a tesztoszteron aránya: a nőknél valószínűleg emiatt nem aktiválódik ez a védekező folyamat olyan hatékonyan - magyarázta Dr. Melissa Brown.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: EurekAlert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra