Áttörés az Alzheimer-kór diagnózisában

A legújabb kutatás szerint szemvizsgálattal már akár húsz évvel az első tünetek megjelenése előtt diagnosztizálni lehetne az Alzheimer-kórt.

Los Angeles-i kutatók 16 Alzheimer-kórban szenvedő beteget vizsgáltak meg, akinek összehasonlították az agyi képalkotó eljárással és a szemvizsgálattal kapott eredményeit. A vizsgálatok végén arra a megállapításra jutottak, hogy akiknek az agyán nagy mennyiségben rakódtak le plakkok, azoknál a szemvizsgálat is kimutatta a betegséget. Szakértők szerint igazi diagnosztikai áttörést jelenthetne ez a módszer az Alzheimer-kór kutatásában.

Melyek az első, figyelmeztető tünetek, amelyek esetén orvoshoz kell fordulni? Az Alzheimer-kór korai jeleiről itt tudhat meg többet.

"Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a retinavizsgálat megbízható diagnosztikai eljárás lehetne az Alzheimer-kór esetében" - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Maya Koronyo-Hamaoui, majd azt is hozzátette, hogy a retinavizsgálat egyik legfontosabb előnye, hogy bármikor megismételhető. Ez pedig lehetővé teszi az orvosoknak, hogy figyelemmel kísérjék a beteget vagy a potenciálisan veszélyeztetettek állapotának változását.

Szemvizsgálattal diagnosztizálni lehetne az Alzheimer-kórt
Szemvizsgálattal diagnosztizálni lehetne az Alzheimer-kórt

Igazi áttörés a diagnosztikában

Egészen egy évtizeddel ezelőttig csak a beteg halála utáni agyvizsgálattal tudták felállítani az Alzheimer-kór pontos diagnózisát. És bár az elmúlt években a tudomány fejlődésével már PET-CT vizsgálatok segítségével is képesek vagyunk azonosítani a betegség markereit, ez a vizsgálati módszer sem tökéletes. Egyrészt meglehetősen drága, másrészt pedig invazív, ami a betegek számára is megterhelő. Ezzel szemben Dr. Koronyo-Hamaoui és csapata egy sokkal költséghatékonyabb, noninvazív technikát fejlesztett ki.

A vizsgálat menete

A kutatók 16 beteget vizsgáltak meg, akikkel először is kurkumin tartalmú oldatot itattak meg. A kurkumin egy sárga-narancs színű vegyület, amelyet a természetben a fűszernövényként ismert kurkuma termel. A kurkuminnak számos olyan tulajdonsága van, amely jó kontrasztanyaggá teszi: nagy affinitással kötődik például a béta-amiloidhoz, ráadásul fluoreszkál, így láthatóvá teszi a retina amiloidplakkjait. A szakemberek a kutatás végeztével megállapították, hogy a retinavizsgálat eredményei ugyanolyan pontosak voltak, mint a hagyományos invazív módszereké.

Yosef Koronyo kutató szerint eredményük egyik nagy áttörése, hogy a retina olyan periférikus részeiben is felfedezhetővé váltak az amiloid plakkok, amelyek korábban elkerülték a szakemberek figyelmét. Majd hozzátette: a retinán található plakk mennyisége erős korrelációt mutat az agy bizonyos területén lévő plakkok mennyiségével.

Egyszerűbb lehet a diagnózis

"Most már, hogy tudjuk, hol kell keresnünk az Alzheimer-kór jeleit, lehetőségünk lesz a kór korai észlelésére. Abban reménykedünk, hogy ez a vizsgálati módszer hamarosan szűrésként funkcionál majd a betegség igen korai szakaszában is, ami lehetőséget adhat, hogy életmódi változtatásokkal vagy gyógyszerekkel befolyásolhassuk kialakulását, lefolyását" - nyilatkozta Koronyo.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.