Egy optikus mentette meg a fiatal lány Poppy-May Leeds életét, aki szinte percekre volt attól, hogy életveszélyes rohamot kapjon miközben az optikus vizsgálta a szemét. Az szakember vette ugyanis észre egy rutin szemvizsgálat közben az akár halállal járó agyi betegséget, amiről senki sem tudott.
Muredel Patel munkanapja ugyanúgy indult mint a többi. Optikusként megvizsgálta az aznap érkezők szemét, és felírta a szemüveget, ha az indokolt volt. Poppy-Mayt egy egyszerű szemvizsgálatra vitték a szülei, amikor az optikus olyat vett észre, ami azonnali beavatkozást igényel.
A 9 éves kislány szemüregében olyan mennyiségű folyadékgyülemet látott, ami azonnali kezelést igényelt. Szerencsére az optikus gyorsan és habozás nélkül tárcsázta a mentőket, így megmentette a betege életét.
A kislányt a sürgősségi szemészeti klinikára vitték, ahol tovább vizsgálták egy MRI-géppel. Az orvosok itt fedezték fel, amit az optikus csak sejtett…
Poppy-May életét az a mentette meg, hogy az optikus észrevette, hogy a lány szemgödrében több folyadék van, mint ami normális lenne. A kislányt a szemészeti klinikáról mentővel a londoni King's College Hospitalba szállították, ahol sürgősségi agyi műtétre került sor. Az operációval a sebészek leszívták a kislány agyában lévő elzáródás okozta felesleges folyadékot, később pedig egy shunt-öt helyeztek a kislány agyába.
Mi az a shunt?
A shunt tulajdonképpen egy "szelep", egy hajlékony, vékony, rugalmas cső. Ennek egyik végét fúrják be az agykoponyába, a másikat pedig a nyakon és a mellkasi részen keresztül leggyakrabban a szabad hasüregbe, ritka esetekben közvetlenül a jobb szívpitvarba vezetik. Ezáltal az agykamrák fokozott nyomása - egy szelep közbeiktatásával - ki tud egyenlítődni, a felesleges agyvíz a shunt-ön keresztül távozni tud a hasüregbe, ahonnan aztán könnyen felszívódik, semmilyen gondot nem okoz. A beültetett shunt állandó marad, de amíg a gyerek növésben van, bizonyos időközönként cserélni kell. Ennek oka, hogy egyre hosszabb cső kell ahhoz, hogy a fejtől leérjen a hasüregig.
Poppy-May édesanyja, Kayleigh elmondta: "Poppy szerencsés, hogy életben van. Mindezt Patel úrnak és annak köszönhetően, hogy gyorsan cselekedett. Szó szerint megmentette a kislányunkat. Annyira hálásak vagyunk neki, mert másképp is végződhetett volna, ha ő nem ismeri fel ezt a súlyos állapotot."
Az édesanya azt is elmondta, hogy az orvosok szerint lehetséges, hogy a kislány ezzel az állapottal született, és nagyon közel állt ahhoz, hogy rohamot kapjon, amibe akár bele is halhatott volna.
A műtétek és a vizsgálatok után az orvosok a kislányt hydrocephalus-szal, azaz vízfejűséggel diagnosztizálták, ami folyadékgyülemet jelent az agyban és kezeletlenül halálos kimenetelű is lehet.
Mi az a vízfejűség?
A vízfejűség olyan állapot, amelynél az agykamrákban kórósan megszaporodik az agyvíz (liquor) mennyisége. Az esetek egy részében emiatt nyomásfokozódás alakul ki, ami károsíthatja az agysejteket.
A vízfejűség csecsemő- és gyermekkorban szembeötlőbb, de mivel több kiváltó oka is lehet, kortól függetlenül bárkit érinthet.
A vízfejűség okai
A vízfejűséget az okozza, hogy az agykamrákban kórósan megszaporodik az agyvíz mennyisége. Ez az esetek többségében fokozott agynyomással társul, lévén felnőttnél a csontos agykoponya zárt tér, nem tud tágulni, csak a nyomás tud benne nőni. Normális esetben az agyvíznek a negyedik agykamrából szűk járatokon keresztül el kellene jutnia az úgynevezett ciszternákba. Ezek a járatok azonban bizonyos okokból eltömődhetnek; ilyenkor az agyvíz nem tud elvezetődni az agykamrákból.
A vízfejűség tünete lehet a fejfájás, rosszullét, homályos látás és járási nehézségek.
Poppy-May homályos látástól és enyhe fejfájástól szenvedett, de ezek nem volt annyira zavaróak, hogy komoly aggodalomra okot adtak volna. Szerencse, hogy a kislány jó időben találkozott az optikussal, akinek szó szerint az életét köszönheti.
Patel 16 éve végez szemvizsgálatokat, de ilyen esett még nem találkozott
"Arra vagyunk kiképezve, hogy egy sor betegségre figyeljünk, de ez nagyon ritka eset volt. Azonnal aggódni, amikor megláttam a pupillaödéma megjelenését. Ez a kifejezés a szem hátsó részén lévő látóidegek megduzzadását jelenti, ami a megnövekedett koponyaűri nyomás miatt következik be” - mesélte az optikus a Mirrornak.
A kislány felépülése várhatóan hat-tizenkét hónapig tart majd, és a szülei remélik, hogy hamarosan fokozatosan visszatérhet az iskolába.
Poppy-May édesanyja arra szeretné ösztönözni az embereket, hogy rendszeresen járjanak szemészeti vizsgálatokra, mert ezek akár életet is menthetnek, ahogy a lánya esetében is tették.