A sikeres tesztek alapján a szolgálatot teljesítő katonák bármikor alkalmazhatják a stimulátort, hogy növeljék a teljesítményüket. Az agyba küldött elektromos jelekkel javíthatják a hatékonyságukat a stresszel járó harci helyzetekben.
Az agystimulátorhoz öt elektróda tartozik, amely gyenge elektromos jelet küldenek az agy meghatározott pontjaiba a koponyán keresztül. A korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy ezek a gyenge stimulációk javíthatják az alanyok kognitív készségeit . Az új technológia biztonságosabb, mint a receptre kapható gyógyszerek - például a modafinil és a ritalin -, amelyeket korábban a teljesítményfokozásához használtak.
Bár a tesztek alapján az elektromos stimulációnak nincsenek káros mellékhatásai, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a hosszú távú mellékhatásokat nem ismerjük. Ezért kockázatos lehet, ha a fegyveres erők arra kényszerítik a katonáikat, hogy használják az eszközöket a bevetések során.
Az ohiói Wright-Patterson Légibázis kutatói a jelentésükben azt írták, hogy az eszköz jól használható a nagy koncentrációt kívánó feladatokhoz. A légierőnél az olyan tevékenységek, mint a távvezérlésű repülőgépek irányítása, megkövetelik, hogy a katonák egyszerre több dologra figyeljenek, ugyanakkor jó monotóniatűrő készség is kell a feladat ellátásához. Az új eszköz ebben nyújthat nagy segítséget, hiszen a hatására a katonák hatékonyabban tudtak több feladatot egyidejűleg végrehajtani, és nehezebben telítődtek az információkkal.
Forrás: index.hu