Az amerikai védelmi fejlesztési ügynökség, a DARPA egyik projektjének eredményeképpen olyan szert fejlesztettek ki, amely semlegesíti a fáradtságérzetet az agyban. Az orrspray formájában használható anyagot egyelőre mellékhatások nélkül tesztelték a laborokban.
A Daily Galaxy nevű tudományos weboldal értesülései szerint a spray az emberi testben előforduló hormont, az orexint használja fel. A tesztek során súlyos alváshiánytól szenvedő majmokat kezeltek az anyaggal. Az állatok ezután ugyanolyan eredményeket értek el a kognitív teszteken, mint a kipihent majmok. A DARPA érthető módon azért érdeklődik a spray iránt, mert segítségével a katonák éberek és kipihentek maradhatnának a harcok során. Emellett például a narkolepsziától vagy épp az álmatlanságtól szenvedők számára is enyhülést, esetleg gyógyulást hozhat a készítmény.
Az amerikai Nemzeti Alvásalapítvány adatai szerint az USA lakosainak 70 százaléka kevesebbet alszik, mint az általánosan javallott nyolc óra, s ennek következményeként alváshiányos tüneteket produkálnak.
"A szer egy teljesen új irányt mutat az ébrenlét felé, s a legfrissebb kutatási eredmények szerint nincsenek súlyos mellékhatásai az emberekre nézve" - magyarázta Jerome Siegel a UCLA pszichiátria professzora, a témáról nemrégiben készült tanulmány egyik szerzője. "Csökkenti az álmosságérzetet, de nem teszi ingerülté az embert."
Az amerikai hadsereg rendszeresen alkalmaz amfetamin-származékokat a nagy távolságokra repülő pilóták esetében, s jelentős összegekkel támogatja olyan stimulánsok kutatását, mint a modafinil, vagy a már említett orexin A. A kísérletek lényege természetesen egy olyan szer előállítása lenne, amely lehetővé tenné, hogy a katonák minél tovább maradhassanak ébren, mellékhatások nélkül. A jelenlegi szerek hátránya, hogy függőséget, magas vérnyomást és hangulati ingadozásokat okozhatnak.
Siegelék kísérleteiben az alanyként használt majmokat 30-36 órán át nem hagyták aludni, majd orexin A, illetve fiziológiás sóoldatot adtak be nekik - ez utóbbit placebóként. A szer alkalmazása után kognitív tesztnek vetették alá őket. Az orexinnel kezelt állatok az éber majmokhoz hasonló eredményt értek el, míg a placebóval kezelt társaik komoly hátrányba kerültek.
A The Journal of Neuroscience című szaklap decemberi 26-i számában megjelent tanulmány szerint az orexin nem csak helyreállította a majmok kognitív képességeit, de agyuk is "ébernek" mutatkozott a pozitron-emissziós tomográfiával (PET) végzett vizsgálatok során is.
Siegel szerint az orexin A egyedülálló, mivel csak az álmos majmokra volt hatással, emellett különlegessége, hogy megszünteti az álmosság érzetét, anélkül, hogy egyéb módon befolyásolná az agy működését.
A professzor és kollégái azután vágtak bele a kutatásba, miután Siegel felfedezte, hogy az orexin A hiánya narkolepsziát okoz. Ez az áttörés rávilágított a vegyület szerepére az álmosság érzésének kialakulásában.
Dr. Michael Twery, az amerikai National Center on Sleep Disorders Research (Nemzeti Alvászavar-kutatóközpont) igazgatója úgy fogalmazott, hogy bár a kutatások igen érdekesek, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egyelőre ismeretlenek az alvás mellőzésének hosszútávú hatásai. Az agy vegyi összetételének megváltoztatása az álmosságérzet elűzésére pedig feltehetőleg nem váltja ki azokat a további tényezőket, amelyek miatt a szervezetnek alvásra van szüksége. Igaz, ez utóbbit Siegel is sietett leszögezni.
"A legújabb kutatási eredmények szerint az elégtelen mennyiségű alvás megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az emésztési zavarok kialakulásának kockázatát" - tette hozzá dr. Twery.
Siegel szerint azonban az emberek már régóta felismerték, hogy a fáradtság és álmosság gondokat okoz, s egy sor különféle stimulánssal igyekeznek enyhíteni ezeket a tüneteket.
"Olyan társadalomban élünk, amely elsősorban koffeinnel igyekszik magát ébren tartani" - fejtette ki a professzor. "Ez esetben viszont felmerül a kérdés, miért ne használjunk alvást helyettesítő sprayt, amelynek eddig még nincsenek ismert mellékhatásai. Persze balgaság lenne azt gondolni, hogy egy vegyület teljes mértékben kiválthatja a pihenést, ám bizonyos esetekben nagyon hasznos lehet."