Kanadai kutatók vasárnap Chicagóban, az Alzheimer-kórral kapcsolatos konferencián bejelentették, hogy állatkísérletekben ugyanolyan amyloid plakkokat találtak nyulak agyában, mint amilyenek az embernél mutathatók ki közönséges MRI vizsgálattal Alzheimer-kór esetén.
Ezek az amyloid plakkok a betegséget fémjelzik és korábban nagyfelbontású MRI-vel és PET vizsgálattal már kimutatták őket. A hagyományos MRI vizsgálat a magas koleszterintartalmú diétán tartott állatoknál vaslerakódásból származó "kis jelhiányokat" mutatott, melyek egybevágnak a későbbi boncolás során észlelt amyloid plakkok helyzetével.
John Ronald, az Ontario állambeli Londonban található Nyugat Ontario Egyetem orvosi biofizikai tanszéke és a Robarts Kutatóintézet doktorandusza, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy még nem egészen tiszta, milyen hatással lesznek ezek az eredmények a humán gyógyászatban, de nagy reményeket fűznek az MRI-hez, amely jóval olcsóbb és könnyebben elérhető, mint más képalkotó módszerek.
"Ez a technológia nem alkalmazható közvetlenül az emberi képalkotásra, de talán arra késztet más embereket, hogy fontolóra vegyék ezt a megközelítést" - nyilatkozta Ronald.
Dr. Scott Turner, a Washington DC-ben található Georgetown Egyetem Egészségügyi Központja Memóriazavarok programjának igazgatója elmondta, hogy régóta keresik már MRI-vel az atrófia (sorvadás) és összezsugorodás jeleit, mivel tudjuk, hogy a betegség agyzsugorodással jár. A kutatók régóta keresnek egy olyan módszert, amely már a korai szakban kimutatja az Alzheimer-kórt, vagyis elkülöníti a többi, demenciával járó kórképtől.