A kutatók nem találtak védő hatású összefüggést sem az étrenddel, sem a testmozgással, melynek segítségével a demencia megelőzhető lenne.
Az amerikai Nemzeti Egészség Intézetben (NIH) egy munkacsoport 165 korábbi tanulmányra kiterjedő metaanalízist végzett el, melyek az életstílust, az étrendet, az alkalmazott gyógyszereket és orvosi ellátást, a szociális státuszt, viselkedési és környezeti faktorokat, illetve a genetikai hátteret célozták.
Bár a biológiai, a viselkedési, a szociális és a környezeti tényezők közreműködhetnek a kognitív funkciók hanyatlásának késleltetésében és megelőzésében, azonban ez az összefüggés csak mérsékelt erősségű.
Greg M. Cole, a kaliforniai Alzheimer-központ igazgatóhelyettese szerint a beszámoló túl pesszimista, mely epidemiológiai megfigyeléseken alapszik, tehát természetéből fakadóan nem túl meggyőző.
Ráadásul jelenleg még nagyon keveset tudunk a betegség kialakulásáról. Cole szerint "sajnos nincs elég klinikai vizsgálat, mely pontos válaszokat adna a felmerülő kérdésekre. Az ilyesfajta tanulmányok túl drágák lennének, és csak nagyfokú hibaszázalék mellett lehetnének működőképesek."
Az Annals of Internal Medicine június 15-i számában megjelent tanulmány, melyet Dr. Martha L. Daviglus professzor vezetett (Northwestern Egyetem), megállapította, hogy például a mediterrán étrend, mely omega-3 zsírsavakban gazdag, csökkenti a demencia kialakulásának valószínűségét, azonban a megállapítás - a többi faktorhoz hasonlóan - elég gyenge összefüggést jelent.
Erős összefüggést csak a dohányzással és a cukorbetegséggel kapcsolatban írtak le.
Az Alzheimer-kór összességében a szellemi hanyatlásos állapotok 60-80 százalékáért felelős, és mintegy 5 millió amerikait érint.
Videó: HáziPatika.com