Az „ördög leheletével” mérgezik a turistákat Kolumbiában

A szkopolamin hatóanyagot tartalmazó természetes drog zombivá változtatja a gyanútlan turistát, aki akaratát vesztve kifosztható, vagy bármilyen – általa nem kívánt – cselekményre rávehető - írja a Telex cikke.

A Dél-Amerikába induló hátizsákos turisták sokszor hallhattak arról, hogy droggal átitatott névjegykártyákat adhatnak át nekik, amelyből az anyag rögtön felszívódik a bőrön át, a turista zombivá lassul, és gyakorlatilag mindent megtesz a rosszakarójának. Bizarr mese vagy rémes valóság? A Telex cikke bemutatta az „ördög leheletének” is hívott szer hatásait.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Korábban mi is írtunk a Dél-Amerikában őshonos növény nedveiből származó szkopolaminról. Az „ördög leheletének” vagy „burundangának” nevezett szer nem véletlenül kapta az elrettentő nevet. Nagyobb mennyiségben delíriumot, érzéki csalódást, hallucinációkat okozhat, de használják gyógyszerként is például tengeribetegség, utazás közbeni hányinger, illetve műtétek utáni rosszullét kezelésére. Amikor a vegyület belép a véráramba, azonnal hatást gyakorol az agyra, amely egyfajta hipnotikus állapotba kerül, és az áldozat hisz annak, amit hall, így kontroll nélkül engedelmeskedik a "parancsoknak". Ha pedig a szkopolamint összekeverik más idegrendszerre ható anyagokkal, azzal olyan szert állíthatnak elő, amelyet Dél-Amerikában bűncselekmények tízezreinél alkalmaznak.

Angyaltrombita: szép, ám veszélyes növény. Fotó: Getty Images
Angyaltrombita: szép, ám veszélyes növény. Fotó: Getty Images


A drog a Brugmansia (magyar nevén Angyaltrombita) növény kivonatából származik. Egy bogotai jelentés szerint a szkopolamin hatása miatt kórházba került betegek hetven százalékát elkábították és kirabolták, míg három százalékát a drog használata után szexuálisan zaklatták. Mivel a turisták előszeretettel látogatják a helyi bárokat, így az italfogyasztás során könnyen poharukba csempészhetik a színtelen, szagtalan drogot.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Az elkábított turistákról szóló történetek igazságtartalmától függetlenül érdemes figyelmesnek lenni, ha valaki olyan országba utazik, ahol az ilyen anyagok használata gyakori (leginkább a dél-amerikai országok). Figyeljünk az első tünetekre: a szájszárazságra, a magas pulzusra, a szapora szívverésre, a beszéd- és a tájékozódási zavarra. Ilyenkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, a korai ellátás lényegesen csökkentheti a szer veszélyeit. Míg a hatóanyag körülbelül hat órán belül elhagyja a szervezetet, a hatások bizonyos esetekben hosszantartóak lehetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.