Nem kimondták, hanem elénekelték a szavakat az agyi érkatasztrófát (stroke-ot) elszenvedett betegek, így még azok is tudtak kommunikálni, akik korábban erre képtelenek voltak - számolt be a különleges eredményekről egy amerikai ideggyógyász.
Gottfried Schlaug, a Beth Israel Deaconness kórház és a Harvard Orvosi Egyetem neurológus professzora rájött, hogy azok a betegek, akik agyuk bal féltekéjében szenvedtek agyi érkatasztrófát és képtelenek a szavak kiejtésére, gyakran mégis el tudják énekelni azokat. Az Amerikai Tudományfejlesztési Társaság (AAAS) éves konferenciáján egy olyan betegről készült videót mutatott be, akinek bal agyféltekéjében károsodás alakult ki. A felvételen arra kérte a pácienst, hogy idézze fel az ismert születésnapi köszöntődal szavait. A beteg képtelen volt teljesíteni a kérést, csupán az N és az O betűt ismételgette. Amikor azonban Schlaug arra kérte, hogy énekelje el a dalt, mialatt valaki fogta a páciens kezét és ritmusosan paskolta, a beteg kristálytisztán ejtette ki a "boldog szülinapot" szavakat.
Egy másik betegnek megtanították, hogy énekelve közölje, "szomjas vagyok", megint másik páciens pedig, akinek nagyméretű károsodás alakult ki a bal agyféltekéjén, és évekig próbálták sikertelenül helyreállítani a beszédét különféle kezelésekkel, énekelve el tudja mondani a lakcímét.
A beszédhez nagyobb mértékben használt bal agyféltekén kialakult lézióval (elhalással) rendelkező betegek agyi felvételei "funkcionális és strukturális változásokat mutatnak" az agy jobb féltekéjén, miután átestek a Zene Intonációs Terápia (MIT) nevű új kezelésen.
Schlaug jelenleg is végzi az MIT randomizált klinikai kísérletét azért, hogy jóváhagyják a kezelést az orvoslásban. A kutató szerint az MIT terápia az Egyesült Államokban körülbelül 70 ezer beszédképtelen, agyi érkatasztrófát szenvedett betegnek segíthet visszanyerni beszédkészségét.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com