A gyógyszerfogyasztásra és a kiegészítő egészségügyi szolgáltatásokra terhelendő felárakkal teremtene fedezetet a francia kormány az időskori ellátás legsúlyosabb formáinak finanszírozására. A kezdeményezés - amely ez alkalommal is az államfőtől indult ki, mint az utóbbi hetekben szinte minden Franciaországban - az Alzheimer-kórban és a rákos betegségekben szenvedő, illetve az elfekvő betegek gondozásával járó terhek enyhítését célozza.
A hivatalosan szeptember 21-én bejelentendő terv részeként várhatóan 0,5 eurót terhelnének minden doboz gyógyszerre, illetve minden egyes paramedikális kezelésre (például gyógytornára, akupunktúrára). Betegszállításonként pedig 2 eurót kellene az adott célra leróni az arrafelé fizetős mentőknél. A kiegészítő terhek összege évente nem haladhatná meg az 50 eurót.
A terv mellett érvelve Rosalyne Bachelot egészségügyi miniszter rámutatott, hogy a számítások szerint ezt a maximumot évente csak a lakosság 1 0-1 5 százaléka érné el, egyébiránt Németországban a megfelelő plafon az éves fizetés 2 százaléka, amely jóval magasabb. A miniszter asszony szerint indokolt a terheket elsődlegesen a gyógyszerfogyasztásra terhelni, mert ebben Franciaország - az USA után - a világon a második, a vizitek 90 százaléka során írnak fel valamilyen készítményt - szemben a hollandoknál elért 45 százalékkal -, a betegek 5 százaléka pedig évente több mint 250 doboznyi orvosságot fogyaszt el.
A már január elejétől alkalmazandó elszámolási séma nyomán évente mintegy 850 millió eurós éves forrás állna össze, ez azonban a kritikusok szerint messze elmarad a megfelelő ellátáshoz szükséges 6-7 milliárdos összegtől. A befolyó pénzből részint a kutatást, részint a kezelést finanszírozzák.
(2007.08.03. 10:08)
VG - Világgazdaság