Ahogy az időjárás-jelentések is mindennapjaink részét képezik, és a híradások alapján döntjük el, hogy a vastagabb vagy a vékonyabb kabátot vegyük-e fel reggel, úgy az orvosmeteorológiát is legalább ennyire kellene tudatosan figyelnünk, hogy a kiszámítható kellemetlenségekről időben tudomást szerezzünk.
Az ókori találgatásoktól az orvosmeteorológiáig
A további megfigyelések, népi hagyományok, babonák aztán évszázadokon át gyűltek, mígnem a 20. században megszületett a klimatológia tudományága (Alexander von Humboldt nevéhez fűződik), mely az élőlények és az atmoszféra változásainak kapcsolatát taglalja. Ezzel összefüggésben a tudományos orvosmeteorológia tulajdonképpen azt kezdte kutatni, hogy a szervezet miképpen alkalmazkodik, illetve válaszol ezekre a környezetéből érkező és állandóan változó ingerekre. E tudományág kezdeteit szintén a 20. századra tesszük, amikor is egy norvég meteorológus, Vilhelm Bjerknes először használta az "időjárási front" kifejezést.
Amikor a csontjainkban, töméseinkben is érezzük
Az időjárás elemei közül érzékenyen reagálhat szervezetünk a hőmérséklet és a légnyomás változására, a légszennyező és az allergén anyagokra, az elektromágneses sugárzásra, illetve a borús, felhős időszakokra és a napsütés hiányára is. Ezek a jelenségek ugyanis alkalmazkodási képességet igényelnek tőlünk, és különféle folyamatokat indítanak el a szervezetben, melyeket az idegrendszer irányít.
Mit lehet tenni?
Az alapbetegségek kezelése (magas vagy alacsony vérnyomás, mozgás- vagy emésztőszervi betegség) és a helyes életmód kialakítása sokszor nemhogy fél siker, de akár örökre száműzheti az időjárással összefüggésben álló panaszokat. Bár elcsépeltnek tűnhet a tanács, de a helyes életmód kialakítása, a stressz mérséklése, a sok mozogás és az immunrendszer erősítése szintén segíthetnek szervezetünknek leküzdeni az időjárás változásaival járó kihívásokat. Ma már létezik kifejezetten orvosmeteorológiai kivizsgálás is, amely segíthet tisztázni, milyen tényezők állhatnak a gyakran jelentkező panaszok mögött, mire érdemes figyelnünk, hogy a lehető legkevesebb rosszulléttel megússzuk az égzengéseket, frontátvonulásokat és bolond szélviharokat.
Tippek frontérzékenyeknek
- Nézzünk utána a patikákban a vény nélkül kapható gyógynövénytartalmú készítményeknek!
- Étkezéseink bővelkedjenek kálium- és magnézium tartalmú ételekben, hiszen ezek csökkenhetik a panaszok erősségét. Együnk sok banánt, almát, burgonyát, szőlőt, tofut, halat, illetve rágcsáljunk gyakrabban olajos magvakat!
- Aromaterápia formájában próbáljuk ki a levendulát: krémek, illóolaj, tea formájában!
- A rendszeres testmozgás nemcsak az immunrendszert serkenti, de javítja a hangulatot és mérsékli a stresszt is. Mozogjunk gyakrabban!
- A masszázs aktivizálja a szervezet öngyógyító mechanizmusait, így aki teheti, engedjen meg magának néha egy-egy óra kényeztetést!
- Csökkentsük az alkoholfogyasztást, és nem utolsósorban kerüljük a dohányzást!
- Jótékony lehet a szauna, a váltózuhany is, ezek a szív- és érrendszert edzik.
Tipp: A HáziPatika.com-on minden nap figyelemmel követheti a legfrissebb .