A gingkofa leveleiből nyert kivonat genetikailag módosított egerekben megelőzte a gutaütést (stroke) vagy csökkentette annak súlyosságát. A gingkokivonat megköti a szabadgyököket, amelyek károsítják a sejteket - áll a Stroke című folyóirat októberi számában.
Dr. Sylvain Dore, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem aneszteziológiai és intenzív terápiás tanszék docense és munkatársai jelenleg a szabadgyökök megkötésének mechanizmusát vizsgálják és hamarosan embereken is kipróbálják a gingkot a stroke kezelésében.
A tanulmányban Dore és munkatársai normál, valamint olyan genetikailag módosított egereket használtak, amelyekből hiányzott az oxigenáz nevű enzim. Az egyik csoport egér kapott a gingkokivonatból, míg a másik nem, majd az agyi artériák elzárásával gutaütést idéztek elő. Az eredmények azt mutatták, hogy a gingokivonatot kapott normál egereknél 50,9 százalékkal kisebb volt a neurológiai károsodás, míg a károsodott agyterületek mérete 48,2 százalékkal csökkent.
"Ez azt mutatja, hogy az antioxidáns enzim működésének serkentése esetén hatékony a gingkokivonat" - tette hozzá Dore, aki ezután az optimális klinikai vizsgálatokat tervezi.
Dr. Larry B. Goldstein, a Duke Egyetem stroke-centrumának vezetője azonban rámutat, hogy az eddigi vizsgálatok szerint nincs számottevő jó hatása a gingkonak, az emberek nem fognak rohanni és szedni a memóriajavítóként árusított gingkotermékeket. Arra mindenképp figyelni kell, hogy aszpirinnel együtt szedve vérzésekhez vezethet. Goldstein még hozzátette, egy új vizsgálat szerint a memóriajavítóként szedett gingko időseknél növelte a stroke kockázatát.