A szklerózis multiplex a központi idegrendszer fehérállományának immunológiai eredetű, gyulladásos betegsége. Jellemzően fiatal felnőttkorban jelentkezik, az idegsejtek károsodása révén pedig sok esetben rokkantsághoz vezet. A legmodernebb kezelési módszereknek köszönhetően ugyanakkor napjainkra sokat javultak az SM-betegek kezelési lehetőségei, fontos lenne azonban, hogy környezetük is jobban megértse az érintettek helyzetét, nehézségeit. Éppen ezt a célt szolgálja a Nemzetközi Szklerózis Multiplex Szövetség (MSIF) által 2009-ben életre hívott világnap, amely minden évben május 30-án esedékes. Az idei SM-világnap kapcsán többrészes podcast-sorozatot indít a Sanofi Genzyme, hogy a betegséggel kapcsolatos legfontosabb információkat közérthető formában juttassa el a társadalom szélesebb köréhez.
Mi történik a szklerózis multiplexes beteg agyában? Tehetünk-e bármit a megelőzés érdekében? Élhetnek-e teljes életet, akiknél kialakult a betegség? Hogyan zajlik Magyarországon az SM-betegek ellátása? Milyen előrelépéseket hozhat az orvoslás fejlődése ezen a területen a közeljövőben?
A témáról dr. Mátyás Klotild, az Egri Markhot Ferenc Kórház neurológus főorvosa beszél részletesen a podcast-sorozat első adásában, amelyet meghallgathat a Spotify és a Soundcloud oldalán!
MAT-HU-2100552