Agyi pacemakerekkel gyógyítanak Pécsen

Közép-Kelet Európában elsőként távprogramozást lehetővé tevő rendszert vezettek be a krónikus fájdalom vagy mozgászavarok miatt neuromodulációs terápiában részesülő páciensek számára a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Neurológiai Klinikáján, valamint Idegsebészeti Klinikáján. A kezelés a Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását eredményezi.

A Parkinson-kór a második leggyakoribb idegrendszeri leépüléssel járó kórkép, amelynek előfordulása az utóbbi húsz évben megduplázódott. A lelassultsággal, ügyetlenséggel, időszakos remegéssel járó Parkinson-kór egyre gyakrabban jelenik meg a fiatal és munkaképes korosztályban is, és nagyon gyakran korai nyugdíjazáshoz vezet. A mély agyi stimuláció az olyan Parkinson-kóros betegeknek nyújt jelentős életminőségbeli javulást, akiknél a kombinált gyógyszeres kezelés már csak korlátozott hatékonyságú. A kezelés az életminőség megőrzésén és javításán kívül tehát segíti a munkaképesség megőrzését is – olvasható a Pécsi Tudományegyetem portálunkhoz eljuttatott közleményében.

„Mély agyi stimulációs kezelés során egy agyi pacemaker, úgynevezett stimulátor által leadott elektromos ingerléssel lehet az agyi működést normalizálni, ami a Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását eredményezi. A mély agyi stimuláció biztonságos eljárás, mely például a gyermekkori disztónia betegségben már hétéves kortól is alkalmazható” – mondta el Kovács Norbert, a PTE KK Neurológiai Klinika egyetemi tanára.

Már távolról is beállítható az agyi stimulátor

A Pécsi Tudományegyetemen 2001 óta több mint 500 beteg, köztük sok kisgyermek részesült mély agyi stimulációs kezelésben. Az eljárást a társadalombiztosítás is támogatja. Nehézség ugyanakkor, hogy a stimulátor időszakos beállítása és ellenőrzése eddig csak személyes vizsgálattal volt megoldható. Ez a klinikától távol élő páciensek számára jelentős utazással összefüggő terhet jelentett.

A Pécsen a közelmúltban bevezetett NeuroSphere Virtuális Klinika a maga nemében az első olyan megoldás, amely lehetővé teszi az Abbott stimulátort használó betegek számára, hogy személyes jelenlét nélkül, biztonságos internetes kapcsolaton keresztül konzultáljanak szakorvosukkal. Videóalapú programozás segítségével az orvosok távolról ellenőrizhetik a betegek állapotát és a stimulátor működését, illetve szükség esetén új beállításokat is elvégezhetnek. A virtuális klinika nemcsak a mély agyi stimuláció, hanem a krónikus fájdalomban alkalmazott gerincvelői stimuláció ellenőrzésére és távprogramozására is alkalmas. Az újítás célja, hogy javítsa azon érintett betegek ellátását, akik messze laknak a programozást végző klinikától, vagy pedig külső körülmények – így például a COVID-19 világjárvány – miatt akadályoztatva vannak, és nem tudják szakorvosukat személyesen felkeresni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.