Ismeretlen részre bukkantak a koponyánkban

Eddig ismeretlen csatornarendszert fedeztek fel a koponyában, melyen az immunsejtek közlekednek, hogy meggátolják az agyszövetek károsodását.

Amerikai idegtudósok felfedeztek egy mikroszkopikus csatornahálózatot, melyen keresztül a szervezetet védő fehérvérsejtek a koponyában található csontvelőüregek és az agyhártya külső rétege között közlekedhetnek. Ezek a sejtek gyulladások esetén aktivizálódnak, hogy meggátolják az agyban a szöveti károsodást.

Videóra vették, ahogy az immunsejt megöli a rákot Drámai és igen hatásos videón nézhetjük meg, hogyan néznek ki akció közben immunrendszerünk "verőemberei", a T-sejtek, és hogyan számolják fel a bennünk élősködő ráksejteket. Kattintson !

Rövidebb úton érkeznek az immunsejtek az agyba

A felfedezés a kutatókat is meglepte, korábban ugyanis úgy tudták, hogy az agy védelmét is ellátó fehérvérsejtek a végtagok csontvelőjének szivacsos állományában termelődnek, és hosszú úton, a keringő vérrel együtt jutnak el az agyhoz. Most azonban kiderült, hogy ezt a rövidítést kihasználva sokkal gyorsabban el tudnak jutni a gyulladt szövetekhez. Francesca Bosetti, a Neurolológiai Rendellenességek és Stroke Nemzeti Intézetének munkatársa szerint az agyi szövetek gyulladásának komoly szerepe van többféle neurológia rendellenességben. Az újonnan felfedezett csatornák ezért szó szerint új utat nyithatnak számos kutatás előtt.

Eddig ismeretlen csatornarendszert fedeztek fel az agyban
Eddig ismeretlen csatornarendszert fedeztek fel az agyban

A kutatók már több kísérletben is vizsgálták ezeknek a csatornáknak a szerepét. Az egyik során fluoreszkáló fehérvérsejteket juttattak be egerek síp- és koponyacsontjába, majd gyulladást idéztek elő az állatok agyszövetében. Különböző képalkotó eljárásokkal végigkövették a fehérvérsejtek útját a sérült területekhez. Mint kiderült, az immunsejtek jóval nagyobb arányban érkeztek a koponya, mint a sípcsont felől.

A kísérletet a szívszövettel is megismételték, ahol nagyjából hasonló reakciót tapasztaltak a síp- és a koponyacsontban lévő fehérvérsejtek részéről is. Úgy tűnik tehát, hogy az agyszövetekben keletkező gyulladásra a szervezet más módon reagál, mint a test többi részén kialakulóra.

A mikroszkopikus méretű csatornák állatokban és emberekben is megtalálhatóak, már egy sebészeti úton eltávolított koponyadarabban is azonosították. Működésük kiismeréséhez a szakértők szerint további vizsgálatokra lesz szükség, annyi viszont már biztos, hogy fontos szerepük van az agy egészségének megőrzésében.

Forrás: Iflscience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra