A Paul Scherrer Intézet (PSI) és az EPFL Svájc kutatói kidolgoztak egy új eljárást, melynek segítségével modern, úgynevezett sötétmezős röntgenképek készülhetnek egyszerű kórházi és ipari képalkotó eszközök segítségével.
A sötétmezős röntgen az egyszerű röntgennél részletesebb és tisztább képet ad, így kiválóan alkalmazható az orvosi gyakorlatban és a biztonságtechnikában is. Azonban ez a fajta röntgenkép eddig csak igen drága precíziós optikai műszerek segítségével volt előállítható.
A most a nyilvánosság elé tárt módszer segítségével azonban hamarosan az egyszerű kórházi röntgengépek is képesek lesznek ilyen képeket előállítani.
Az egyszerű, hagyományos röntgennel ellentétben a sötétmezős röntgen a vizsgált testrészek, szövetek, anyagok mélyebb rétegeibe is betekintést enged, valamint jóval részletesebb és élesebb képet ad. Mivel a rákos illetve rendellenes sejtek máshogy reagálnak a sugárzásra, a sötétmezős röntgen segítségével a korai stádiumú mellrák és Alzheimer-kór is felismerhető, emellett a csontritkulás is könnyebben diagnosztizálható.
Az orvosi felhasználás mellett a biztonságtechnikai rendszerek terén is nagy előrelépést jelent az újfajta röntgen. A különböző robbanószerkezetek és veszélyes anyagok szinte azonnal kiszúrhatók és részletesen tanulmányozhatók a sötétmezős képeken.
"Kutatóink éveken át dolgoztak azon, hogy a sötétmezős röntgen széles körben is elterjedjen. Ehhez azonban az kellett, hogy olcsóbb és egyszerűbb műszerekkel is elő tudjuk állítani ezeket a képeket - nyilatkozta Franz Pfeiffer professzor, a PSI egyik fő tudományos tanácsadója - Úgy tűnik ez most sikerült, és nemsokára mindenütt élvezhetik majd az új röntgenképek nyújtotta előnyöket."
STOP