Kiderült, így keményedik meg a mellbimbó

Lássuk be, az ember alapvetően keveset tud saját testének működéséről. Persze tisztában van azzal, hogy a főbb szervek milyen feladatot látnak el, de azért az apró részletek csak az igazén érdeklődők számára ismertek. Ilyen például a mellbimbó működése!

Többnyire mindenki egyetért abban, hogy a testünk rendkívül bonyolult szerkezet, és az összes része valamilyen vagy esetleg több fontos folyamatban vesz rész. Nem kell szégyenkeznünk a tudatlanságunk miatt, a test mint olyan, még a tudósok számára is rengeteg új információt rejteget. Nemrég kiderült például, hogy létezik olyan idegsejtünk, aminek mindössze egy feladata van: a mellbimbó megkeményítése.

Ez egy alapvetően megdöbbentő információ, eddig ugyanis nem feltételezték a tudósok, hogy erre a funkcióra dedikált neuronjaink vannak. És ez nem minden. Biztosan mindenki volt már legalább egyszer libabőrös élete során. Nos, erre a feladatra is van külön idegsejtünk.

Egyébként ez a két funkció teljesen önkéntelenül működik, többnyire akkor, ha fázunk vagy ha például félünk valamitől. Mint minden automata folyamatot, a testben a mellbimbó merevedését és a libabőrt is a szimpatikus idegrendszer irányítja, ami a többi önkéntelen funkcióért is felel.

Létezik olyan idegsejtünk, aminek mindössze egy feladata van: a mellbimbó megkeményítése

Mindmáig kevés információ áll rendelkezésre az idegrendszert képező összes neuronokról és csoportokról, de azt már sejtették egy ideje, hogy léteznek olyan nem-specifikus idegsejtek, amik az impulzusokat továbbítják a különböző szervekhez.

Mint kiderült, a helyzet ennél jóval bonyolultabb, a szimpatikus idegrendszerben több különböző idegsejtcsoport adott, ezek pedig mind különböző testi funkciókat látnak el. A megállapításra egerekből kinyert neuronok genetikai feltérképezésével sikerült jutniuk. Kiderült, hogy a mellbimbó-merevítő izmok már az életük első három napján kialakulnak, akárcsak a libabőrért felelősek.

A jövőben további kutatások célozzák majd meg a test ezen területét, de mindenesetre érdekes új információhoz jutottunk a saját testünkről.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kellemes vagy kellemetlen élmények hatására testünkön érdekes reakciót tapasztalunk: libabőrösek leszünk, vagy kiráz a hideg. Miért leszünk libabőrösek - például egy filmtől?

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra