Közismert elmélet dőlt meg az agyról

Megcáfolták az agy tíz százalékos elméletét. Kiderült ugyanis: agyunk közel minden részét használjuk, de más és más napszakokban, tevékenységek közben.

Nagyon csábító volt eddig az a közhiedelem, hogy agyunk mindössze tíz százalékát használjuk, és így zsákszámra van még kiaknázatlan agyi kapacitásunk, ez azonban nem igazírja az IFL Science. Az agy három fő régióból áll: a nagyagyból, a kisagyból és az agytörzsből. Az agy különböző területei egymástól függetlenül és együttesen is működnek a feladatok összehangolása érdekében, így attól függően, hogy éppen mit csinálunk, az agyunk kihasználtsága változó. Bár igaz lehet, hogy nem minden régió dolgozik minden pillanatban, ez azonban nem jelenti azt, hogy egyes részek kihasználatlanul maradnak.

agyműködés, kutatás, MRI, agykutatás
Az MRI felvételekből derült ki az agy kihasználtsága. Fotó: Getty Images

Szinte az egész agyat használjuk

Gyakorlatilag az agy minden részét használjuk – fejtette ki Barry Gordon neurológus, a baltimore-i Johns Hopkins School of Medicine munkatársa, hozzátéve, hogy az agy nagy része szinte állandóan aktív. Valójában egyetlen nap alatt a legösszetettebb szervünk minden régióját használjuk attól függően, épp mit csinálunk.  

Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az agy egy részének eltávolítása vagy egy agykárosodás következtében képtelenek lennénk a napi feladatok elvégzésére – mondta John Henley. A Rochesterben található Mayo Klinika neurológusa rámutatott: az agynak megvan a módszere a kompenzálásra, és így gondoskodni tud arról, hogy ami megmarad, az vegyen át bizonyos tevékenységeket. Ez a plaszticitás megmagyarázza, hogy egyes emberek, akiknek hiányzik az agyuk egy része, figyelemre méltó módon mégis képesek teljes életet élni.

Honnan tudjuk, hogy a 10 százalék tévedés?

Az agy véráramlását és oxigénellátását mérő MRI felvételekkel vizsgálták az agy különböző régióinak aktivitását. Ez a technika kimutatta, hogy még egyszerű feladatok elvégzésekor is sokkal több, mint az agy egytizede aktív. Az agyunk a testtömegünk mindössze 2 százalékát teszi ki, mégis az energiánk 20 százalékát használja fel. Akkor mégis miért pazarolnánk testi erőforrásaink ilyen nagy részét arra, hogy csak egy apró százalékát működtessük?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.