Hogyan is működik valójában a gyermekek és fiatalok agya? Egy amerikai kutatócsoport nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy erre a kérdésre megtalálja a választ.
A Bostoni Gyermekkórház és a Harvard Egyetem Orvosi Karának kutató vizsgálataikba 18 év alatti egészséges gyermekeket vontak be.
Egy gyermek fejlődését maximum négy évig kísérték figyelemmel, mivel azonban az alanyok nagyon különbözőek voltak, a kutatóknak eddig soha nem látott alkalom kínálkozott, hogy betekintést nyerjenek a gyermekek agyának fejlődésébe.
A kutatás során igen érdekes dolgokra derült fény:
- 11-12 éves korukra a gyermekek agyában az összes fontosabb funkció már egy felnőtt agyi funkcióinak szintjén működik
- 6 és 10 éves kor között történik a legtöbb fejlődés az agyban
- Tinédzserkorban az agy befogadóképessége csökken, és így új képességek elsajátítása helyett átkerül a hangsúly a már meglévők továbbfejlesztésére
- A fiúk és lányok agya közt ugyan van némi különbség, de közel sem annyi, mint korábban gondolták.
Ahogy várható is volt, a szegényebb családokból származó gyerekek gyengébben teljesítettek az IQ teszteken és szociális magatartásuk terén is hagytak kívánni valót maguk után. Azonban az ő helyzetük sem olyan rossz, mint azt korábban gondolták. A szellemi fejlődés ugyanis szorosan összefügg a testi egészséggel, így ha a gyermek szegény családból származik, de teljesen egészséges, akkor akár ugyanolyan jól is teljesíthet, mint tehetősebb famíliákból származó társai.
"Ahogy a megfigyelt gyerekek felnőnek, úgy tudunk meg egyre többet agyuk fejlődéséről és működéséről" - nyilatkozta Deborah Waber, a Bostoni Gyermekkórház orvosa, aki maga is részt vett a kutatásban, ami még korán sem ért véget, hiszen ahogy a gyerekek egyre fejlődnek, úgy velük fejlődik az agyuk is, és szellemi képességeik egyre nőnek. A kutatók remélik, hamarosan megértik, hogy milyen változások mennek végbe az agyban, amikor valaki elsajátít egy bizonyos képességet.
Animáció: HáziPatika.com