A szakmán kívüliek megalapozatlan, indulatos, személyeskedő, szakszerűtlen kritikája és támadása árt a pszichiátriának - jelentette ki az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főorvosa szerdán, Szegeden.
Rihmer Zoltán egy szakmai előadáson kifejtette: "nem szakorvosok" szerint egyes pszichiátriai betegségek nem léteznek, azokat csak a pszichiáterek és a gyógyszertárak találták ki, ami nem igaz és nem érti "miért keverik az orvosokat gazdasági kérdésekbe".
Ártalmas az a kijelentés, hogy a nem pszichiáterek, például a háziorvosok pszichiátriai továbbképzése nincs pozitív hatással az ellátás minőségére. Számos statisztika született arról, hogy képzésük, amely során megismerik a betegség tüneteit, visszaesést eredményezett az öngyilkosok számában - mondta.
Hozzátette: elhangzott "elég magas döntéshozói szinten", hogy Magyarországon sokkal több antidepresszium fogy, mint indokolt lenne, és több depressziót diagnosztizálnak, mint amennyi a valóságban van.
Három évvel ezelőtt a felnőtt lakosság 2,2 százaléka kapott az év minden napján antidepresszánst, de nemcsak depresszió, hanem szorongásos betegségek miatt is. Magyarországon a depressziós betegek 30-35 százaléka áll csak kezelés alatt, ami Amerikában 70 százalék körül van - ismertette az adatokat.
Hozzátette: destruktív tétel, hogy az antidepresszánsok öngyilkossághoz vezetnek, amely óriási kárt okozott a pszichiátriában, mert "a döntéshozókat jobban befolyásolja egy laikus buta, rosszindulatú véleménye, mint hat szakmai kollégiumé".
Olyan vélemények is vannak, amelyek szerint nem igaz, hogy a depresszió és egyéb pszichiátriai betegségek korai és hatékony kezelése meghatározó tényező az öngyilkosságok számának csökkenésében.
Magyarországon a második legnagyobb az öngyilkossági ráta csökkenése, és sokan azt hiszik, hogy ez a rendszerváltással magyarázható. Pedig ott, ahol bevezették az új gyógyszereket, mindenütt csökkent az öngyilkosságok száma - mondta a szakember.
2007-06-13 18:09
Forrás: MTI