Pozitron emissziós tomográffal (PET) vizsgáltak különböző évszakokban egészséges férfiakat és nőket, hogy kiderítsék az évszakok jelentőségét a hangulatváltozásra.
Dr. Nicole Praschak-Rieder, Dr. Mattheus Willeit és kollégáik összesen 88, átlagosan 33 éves egészséges férfit és nőt vizsgáltak meg 1999 és 2003 között. A résztvevőket mind pozitron emissziós tomográffal (PET) vizsgálták, hogy megmérhessék a szerotonin transzporter kötés lehetséges értékét. Minél nagyobb ez az érték, annál kevesebb szerotonin kering az agyban. A résztvevőket ezek után csoportokba osztották, ahhoz képest, hogy a vizsgálatok az év melyik szakában-tavasz, nyár, ősz, tél-zajlottak.
"A vizsgálatok eredményei szerint a szerotonin transzporter lehetséges értékei jelentősen magasabbak voltak az ősszel és télen vizsgált résztvevők esetében, mint a nyáron és tavasszal vizsgált egyéneknél -írják a kutatók - Ez azt jelenti, hogy a téli időszakokban tapasztalható kedvtelenség és rossz hangulat okai az agyban keresendők elsősorban."
A tudósok remélik, hogy a mostani felfedezések segíthetnek megérteni a depresszív epizódok szezonális visszatéréseit, és az évszakhoz köthető affektív zavarokat.
Animáció: HáziPatika.com