Megfejtik a téli depresszió okát!

Pozitron emissziós tomográffal (PET) vizsgáltak különböző évszakokban egészséges férfiakat és nőket, hogy kiderítsék az évszakok jelentőségét a hangulatváltozásra.

DepresszióA mérsékelt éghajlati övön élőknél gyakran megfigyelhető, hogy napsütésesebb napokon energikusnak, a sötét téli időszakban pedig enerváltnak érzik magukat. Ez valószínűleg az agyban lévő szerotonin mennyiségének változásához köthető. A szerotonin többek között a párzás, az étkezés, az energia-eloszlás és az alvás folyamataiért felelős. A szerotonin transzoporter, a fehérje, amely megköti a szerotonint, kulcsfontosságú szerepet játszik a szerotonin jelzés intenzitásának és terjedésének szabályozásában.

Dr. Nicole Praschak-Rieder, Dr. Mattheus Willeit és kollégáik összesen 88, átlagosan 33 éves egészséges férfit és nőt vizsgáltak meg 1999 és 2003 között. A résztvevőket mind pozitron emissziós tomográffal (PET) vizsgálták, hogy megmérhessék a szerotonin transzporter kötés lehetséges értékét. Minél nagyobb ez az érték, annál kevesebb szerotonin kering az agyban. A résztvevőket ezek után csoportokba osztották, ahhoz képest, hogy a vizsgálatok az év melyik szakában-tavasz, nyár, ősz, tél-zajlottak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A vizsgálatok eredményei szerint a szerotonin transzporter lehetséges értékei jelentősen magasabbak voltak az ősszel és télen vizsgált résztvevők esetében, mint a nyáron és tavasszal vizsgált egyéneknél -írják a kutatók - Ez azt jelenti, hogy a téli időszakokban tapasztalható kedvtelenség és rossz hangulat okai az agyban keresendők elsősorban."

A tudósok remélik, hogy a mostani felfedezések segíthetnek megérteni a depresszív epizódok szezonális visszatéréseit, és az évszakhoz köthető affektív zavarokat.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra