Meglepő felfedezés a Tourette-szindrómáról

A tourette-szindrómás gyerekek jobb tanulási képességekkel rendelkeznek, mint a tipikusan fejlődő gyerekek - derült ki az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar új kutatásából.

Hogyan lehet, illetve kell-e egyáltalán kezelni a Tourette-szindrómát? Részletek itt.

A Tourette-szindróma olyan idegrendszeri fejlődési zavar, amelyet legalább egy évig fennálló, több akaratlan izommozgást produkáló tikkelés jellemez. A tikkek önkéntelen, hirtelen és gyors mozdulatok és hangadások, amelyek legtöbbször 4-6 éves kor körül jelennek meg. A tünetek 10-12 éves korban erősödnek, majd serdülőkorban csökkennek. A Tourette-szindróma megállapításához több mozgásos és legalább egy hangadási tikknek kell egyszerre jelentkeznie.

Váratlan felfedezés született a Tourette-szindrómás gyerekekről
Váratlan felfedezés született a tourette-szindrómás gyerekekről

Meglepő teljesítményjavulás

Az ELTE honlapján megjelent hír szerint a kar Emlékezet, Nyelv és Idegtudomány kutatócsoportja Németh Dezső vezetésével és Tárnok Zsanett, a Vadaskert Kórház klinikai szakpszichológusa részvételével azt vizsgálta, hogy mi jellemzi a tanulási és emlékezeti folyamatokat a Tourette-szindrómával kezelt gyerekeknél. A kutatás fókuszában az implicit, nem-tudatos tanulás állt, amely fontos szerepet játszik a mozgásos készségek (sport), a kognitív készségek (nyelv) és a szociális készségek elsajátításában.

A kutatócsoport kimutatta, hogy a 8-15 éves tourette-szindrómás gyerekek jobban teljesítenek a tanulási feladatokban, mint a kontrollcsoport tipikusan fejlődő tagjai. Ez azért is érdekes, mert az idegrendszeri fejlődési rendellenességekről korábban úgy gondolták, hogy csak negatív következményekkel és tünetekkel járnak, teljesítményjavulás pedig nagyon kevés esetben tapasztalható.

A kutatás az atipikus fejlődési zavarok megértéséhez, hosszabb távon pedig új diagnosztikus és terápiás eljárások kidolgozásához járul hozzá. A vizsgálat eredményei az agykutatók rangos tudományos folyóiratában, a Cortexben jelentek meg, de a magyar kutatásról a New Scientist tudományos ismeretterjesztő lap is beszámolt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.