George Miller 1956-ban megjelent pszichológiai beszámoló elmélete szerint az emberi elme csak olyan információval tud megbirkózni, amely legfeljebb hét elemből áll. Ezt az elméletét akkoriban az egyik legnevesebb szaklap, a Psychological Review publikálta .
Gordon Parker, az ausztrál Új-Dél-Wales Egyetem pszichiáter professzora újból áttanulmányozta ezt a híres elméletet és úgy véli, Miller tévedett a bűvös számot illetően, hiszen az nem 7, hanem csupán 4. Szerinte ugyanis az emberi elme mindössze négy elemből álló információval tud megbirkózni. "Ahhoz, hogy emlékezzünk egy hét számjegyből álló telefonszámra, mondjuk a 6458937-re, fel kell darabolnunk 4 számjegyre: 64, 58, 93, 7. Alapvetően a négy a felfogás korlátja" - magyarázta a szakember.
Úgy tűnik, 50 évvel később még mindig bizonytalanok a kutatók az emberi elme tárolási kapacitásában. Parker azonban elismerte, lehetséges az is, hogy nincs is valós limit, hanem csak az időtartamnak van jelentősége, vagyis annak az időnek, amely során a rövid távú memóriánk képes tárolni az elemeket.
Az Acta Psychiatrica Scandinavica folyóiratban közzétett tanulmány számos példát mutat be az elmélet igazolására.