A nyár végén úrrá lehet rajtunk a depresszió

A nyár végének közeledtével sokan éreznek indokolatlannak tűnő szomorúságot. Azt gondolhatjuk, hogy ez egy múló állapot, de valóban létezik a szezonális affektív zavar (SAD), amely egyfajta depresszió, amely az évszakok változásaihoz kapcsolódik.

Ha csak az időjárásra tekintünk, nem nehéz észrevenni a nyár elején és végén tapasztalható napsütés intenzitásának változását. Ahogy a felhőtlen vakációt augusztus végén beárnyékolja néhány felhő, úgy a hangulatunkon is érezzük már az átalakulást. A legtöbb szezonális affektív zavarban szenvedő ember tünetei ősszel kezdődnek, a téli hónapokban folytatódnak, és egyre csökkenő energiaszinttel, valamint borongós kedélyállapottal járnak. Ezért fordulhat elő, hogy a fagyos és hosszú téli éjszakákra, és a napi időszakok során hosszabb sötétségre gondolunk a depresszióra ebben a formában, pedig már a nyári meleg és napos időben kezdődhetnek a tünetek.  

Nem véletlen, hogy szeptemberben tartják az öngyilkosság-megelőzés hónapját is. Egy osztrák tanulmány is korábban behatóan vizsgálta, hogy a napfény miképpen befolyásolja az öngyilkossági hajlamot. Azzal kapcsolatban, hogy augusztus vége, szeptember eleje miért lehet az év nehéz szakasza, úgy tűnik, hogy ez az időszak a végét jelenti a melegebb időnek és a felhőtlen szórakozásnak is egyben. Egyszerre törhet ránk a felelősség, a stressz és a közeledő fagyos időszak összes negatív gondolata.

Tünetek, amelyeket okozhat az állapot:

  • A nap nagy részében kedvetlenség, szomorúság vagy levertség érzés.
  • Elvesztett érdeklődés az egykor élvezett tevékenységek iránt.
  • Alacsony energiaszint és lomhaság érzése.
  • Alvászavarok.
  • Szénhidrát utáni sóvárgás, túlevés és súlygyarapodás.
  • Koncentrációs nehézségek.
  • Reménytelenség, értéktelenség érzése. Bűntudat.
  • Életuntság.

Bár a tünetek túl általánosnak tűnnek, a pszichés kórkép jól körvonalazódik, mert a szezonalitás miatt mindig ciklusokban tapasztalhatják az érintett betegek.

gyszerre törhet ránk a felelősség, a stressz és a közeledő fagyos időszak összes negatív gondolata. Fotó: Getty Images
gyszerre törhet ránk a felelősség, a stressz és a közeledő fagyos időszak összes negatív gondolata. Fotó: Getty Images

A téli SAD tünetei közé tartozik a túlevés, a túlalvás, az elszigeteltség és a szénhidrát utáni vágy, míg a nyári szezonális affektív zavarban szenvedők étvágytalanságot, álmatlanságot tapasztalnak, de jellemző a fokozott nemi vágy és izgatottság is. A hasonlóság, amely mindkét rendellenességben emgjelenik: a szorongás és a depresszió. 

A bipoláris zavarban szenvedőknél azonban fokozottabb lehet a szezonális affektív zavar megjelenésének kockázata. Náluk a mániás epizódok egy adott évszakhoz kapcsolódhatnak. Például a tavasz és a nyár mánia, az őszi és téli hónapokban pedig erősebb depressziós epizódok is előfordulhatnak.

Az elegendő alvás, testmozgás és tápláló étkezés mindenképpen segíthet. És ha mindezek a túl általános dolgok nem segítenek átlendülni a helyzeten, akkor érdemes a természetben keresni a feltöltődés lehetőségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.